Fransa'dan itiraf: İlerlemekte zorlanıyoruz

Fransa Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian, Mali'de konuşlandırılan Fransız birliklerinin kuzeye doğru ilerlediğini belirterek, "Biz başından bu yana Mali'deki askeri operasyonun çok zor olacağını biliyorduk" dedi.

Giriş Tarihi: 16.1.2013 12:43
RTL radyo kanalına konuşan Le Drian, ''Şu ana kadar bölgeye gönderdiğimiz Fransız birlikleri, başta başkentteki Fransız ve AB vatandaşları ile sivil halkı korumak için çalışmalar yaptı. Artık kara birliklerimiz kuzeye doğru ilerlemekte'' ifadesini kullandı.

Fransız Bakan, kara birlikliklerinin işini kolaylaştırmak için isyancıların kamplarına yönelik hava bombardımanın yoğunlaştığını ve bu hava operasyonlarında oldukça başarı sağlandığını söyledi.

Ülkenin batısındaki isyancıların "daha organize ve daha fanatik olduğunu" belirten Le Drian, ''Biz başından bu yana Mali'deki askeri operasyonun çok zor olacağını biliyorduk'' ifadesini kullandı.

Fransız Bakan, geçen haftaya oranla, Mali'deki durumun daha olumlu olduğunu belirterek, çatışmaların daha uzun bir süre daha sürmesini beklendiğini bildirdi.

Mali'de yaklaşık 800 askeri bulunan Fransa, bu sayıyı kademeli olarak 2 bin 500'e çıkartmayı hedefliyor.

Mali'de geçen yıl Ocak ayında ülkenin kuzeyinde başlayan isyan, Mart ayındaki askeri darbenin neden olduğu otorite boşluğuyla büyümüş, ülkenin yarıdan fazlası isyancıların kontrolüne girmişti. BM Güvenlik Konseyi, Fransa'nın da yoğun çabaları sonucu Afrika ülkelerinin ortak askeri gücünün kuzeydeki gruplara müdahale etmesi için yetki vermişti. Ancak Eylül ayında yapılması beklenen müdahaleden önce Mali hükümetinin çağrısı üzerine Fransa, 12 Ocak'ta müdahaleyi başlatmıştı. Fransa'ya ABD ve İngiltere başta olmak üzere birçok Batı ülkesi de lojistik, haberleşme ve ulaştırma gibi konularda destek veriyor. Mali'nin kuzeyinde hakimiyet kuran en büyük 3 silahlı grup Ensaruddin, Tevhid ve Cihad Hareketi, Mağrib El Kaidesi, ülkede dini inançlara dayalı bir yönetim kurulmasını istiyor.

İşte Fransa'nın Mali stratejisi
Fransız Genelkurmay Başkanı Edouard Guillaud, Mali'daki askeri operasyona katılan birliklerin, özellikle isyancıların eğitim kampları ve lojistik desteklerinin imha edilmesi için çalışacağını açıkladı.

Europe-1 radyo kanalına konuşan Amiral Guillaud, Mali'de gerilla savaşı yaşandığını hatırlatarak, ''Biz iki tür hedefi imha için çalışıyoruz. Birincisi isyancıların eğitim kampları, ikincisi cephanelerin de içinde yer aldığı lojistik destek üniteleri'' ifadesini kullandı.

Mali'de isyancıların, düzenli birliklere ait bir takım zırhlı araçları ele geçirdiğini hatırlatan Fransız komutan, uçak ve helikopterlerin hava desteğiyle dün, isyancıların elindeki zırhlı araçların bir bölümünün imha edildiğini söyledi.
Fransa'nın Mali'de 800'e yakın askeri bulunuyor. Fransa, önümüzdeki günlerde bu sayıyı kademeli olarak 2 bin 500'e çıkartmayı planlıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fransa'dan itiraf: İlerlemekte zorlanıyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN