Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Suriye yönetiminden İsrail itirafı

Suriye’de yaklaşık 2 yıldır devam eden iç savaş sürecinde İsrail’in konumu hep tartışıldı.

Giriş Tarihi: 16.1.2013 13:03
Muhaliflere göre İsrail, Esat'ın yanındaydı, rejime göre ise tam tersi. Bu hafta Suriye Devlet Televizyonundaki bir programa katılan rejim yetkilisi "biz gidersek, İslamcılar gelir, İsrail'i hedef alır, İsrail için en iyisi rejimin kalması" dedi.

İsrail Suriye'deki iç savaşın neresinde duruyor? Tam 2 yıl oldu, bu sorunun yanıtını kimse net olarak veremedi. Hep arada kaldı. Muhalifler, İsrail ile adlarının yan yana gelmemesine özen gösterdi, İsrail'i, Esat rejimini korumakla suçladı.
Suriye yönetimi İsrail konusunda zaten mesafeliydi, süreç boyunca "biz İsrail ile Golan işgali yüzünden savaş halindeyiz, ne desteği" diyerek uzak durmaya çalıştı.

Sokaktaki Esat karşıtı ayaklanmanın iç savaşa döndüğü günlerde Beşar Esat'ın yakın akrabası işadamı Rami Makluf, İsrail-Suriye yönetimi paralelinde bir açıklama yaptı, "Suriye'de rejim çökerse, en büyük zararı İsrail görür, bizim güvenliğimiz, İsrail'in güvenliğidir" dedi.

Havada kalan bu açıklama muhalifler tarafından rejime yapılan İsrail işbirliği suçlamalarını arttırdı. İsrail ise süreç boyunca hep sessiz kaldı. Arada sırada kısık sesle "Esat gitmeli" açıklamaları geldi o kadar.

Kimyasal silahların gündeme gelmesiyle İsrail daha net bir tavır ortaya koymaya başladı.Başbakan, Netanyahu, Ürdün'e giderek Suriye'nin elindeki kimyasal silahları görüştü. Başbakan Yardımcısı Moşe Yaalon, "Suriye'deki kimyasal silahlar şu an kontrol altında ama rejim devrilir de kimyasal silahlar teröristlerin eline geçerse, o zaman İsrail için tehdit oluşturur" dedi.

Ve bu hafta Suriye Devlet Televizyonunda bir program yayınlandı. Rejim yetkilisi konuktu, karşısında biri kadın iki sunucu vardı, konu Suriye yönetimi ve İsrail'di. Yetkili sözlerine muhaliflerin İslamcı olduğunu söyleyerek başladı, "bizdeki durum Mısır ve Libya'ya benzemez, Suriye coğrafi yapısıyla İsrail'in komşusu, rejim giderse yerine gelecek olanlar İslamcılar ve bu en çok İsrail'in başını ağrıtır" dedi.

Suriyeli yetkili konuşmasına devam etti, "İslamcılar yönetime gelirse, ilk 5 yıl içinde, Kudüs'ü ele geçirmek için harekete geçecekler yani İsrail'i hedef alacaklar" dedi, "sadece İsrail değil batılı devletlerin tamamı için bir tehlike oluşturacaklar" diye konuştu.

Rejim yetkilisi muhaliflerin savaşçılarına İsrail konusunda fetva verdiklerini iddia ederek, "Esat'ı devirdikten sonra silahlar İsrail'e yöneltilecek" iddiasında bulundu.

Konuşmasının sonunda ise İsrail'e mesaj gönderdi, "İsrail için en iyisi ve en güvenlisi Suriye'de olası İslamcı yönetim değil mevcut rejimdir" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriye yönetiminden İsrail itirafı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN