Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dönüşümü göremedi

AB Bakanı Bağış, Eski İsveç Dışişleri Bakanı Anna Lindh'in Diyarbakır'daki dönüşümü göremeden 2003'te suikaste kurban gittiğini söyledi. Bağış, Lindh'e verilen "dönüşüm" sözünün tutulduğunu belirtti

Giriş Tarihi: 17.1.2013
Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, başkent Stockholm'de İsveç'in AB sürecinde Türkiye'ye verdiği önemli desteğin perde arkasını anlattı. Bağış, "2002 seçimlerinden hemen sonra İsveç'in Ankara Büyükelçisi Ann Dismor, henüz milletvekili seçilmeyen Recep Tayyip Erdoğan'ı ziyaret etti. "Turkey Decoded" kitabının yazarı Dismor Erdoğan'a, 'Benim dışişleri bakanım Diyarbakır'ı ziyaret etmek istiyor ama izin verilmiyor. Partiniz lider oldu, sizin kuracağınız bir hükümet Diyarbakır ziyaretine izin verecek mi?' diye sordu. Erdoğan'ın cevabı şöyle oldu: Dışişleri bakanınız gelebilir elbette ancak bir şartla; 2 sene sonra Diyarbakır'ı tekrar ziyaret edecek ve AK Parti'nin gerçekleştirdiği değişimi görecek." dedi. Bu cevap üzerine İsveç Dışişleri Bakanı Anna Lindh, AK Parti hükümetinde Türkiye'ye gelen ilk dışişleri bakanı oldu ve Diyarbakır'ı da ziyaret etti. Ancak 2003'te Stockholm'de bir suikasta kurban giden Lindh, Diyarbakır'ı ikinci kez ziyaret etme sözünü tutamadı. Bağış, "Anna Lindh ziyaret sözünü tutamadı ancak biz sözümüzü tuttuk. Diyarbakır'da bir dönüşüm gerçekleştirdik. Kürt vatandaşlarımıza bugüne kadar tanınmamış haklar tanıdık" dedi. Bağış, İsveç'in AB yolunda Türkiye'ye verdiği desteğin Diyarbakır'daki bu dönüşüm sayesinde olduğunu söyledi.

APO BİLE ANLADI

Paris'teki 3 Kürt kadının öldürülmesi konusuna da değinen Bağış, cinayetlerin Türkiye'de yürütülen kritik müzakere sürecinin baltalanmasına yönelik olduğunu düşündüğünü söyledi. Fransa'nın bir an önce suçluları yakalayıp adalete teslim etmesi gerektiğini söyleyen Bağış, "Failleri bulmada gecikirse Fransa'yla ilgili şüpheler artar" dedi. Bağış, Fransa Cumhurbaşkanı Hollande'ın, öldürülen kadınlardan birisi ile görüştüğü yönündeki açıklamasını da "gaf" olarak değerlendirdi. Bağış, Abdullah Öcalan'ın bile 30 yıl sonra bu işin silahla olmayacağını anladığını söyleyerek Türkiye'de yürütülen hassas müzakere sürecine atıf yaptı. "Daha dün bazı milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması tartışması yaşanıyordu. Bugünse çok umut verici bir süreç işliyor. Her an o günlere dönebilir Türkiye" diyerek herkesi sürece sahip çıkmaya davet etti.

ENGELLER KALKARSA, BAŞLIKLAR AÇILIR
Bağış, Türkiye'nin AB müzakere sürecinde karşılaştığı siyasi blokajın ortadan kalkması durumunda, teknik anlamda 12 ayda 10 başlığı, 18 ayda ise 15 başlığı müzakereye açmasının mümkün olduğunu söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dönüşümü göremedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN