Listedeki son isim de öldü

Nazilerin elinden yüzlerce Yahudi'yi kurtaran işadamı Oskar Schindler'in listesindeki en küçük isim Leon Leyson, 83 yaşında kansere yenildi

Giriş Tarihi: 17.1.2013
Alman işadamı Oskar Schindler'in İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazilerin elinden kurtardığı bin 200 Yahudi'nin en genci olan Leon Leyson 83 yaşında hayatını kaybetti. ABD'de yaşayan Leyson'un, Kaliforniya'daki evinde geçen cumartesi günü öldüğü açıklandı. Leyson'ın kızı Wilfong, "Babam, uzun süredir mücadele ettiği lenf kanseri nedeniyle hayatını kaybetti" dedi. Chapman Üniversitesi öğretim üyesi ve Leon Leyson'ın yakın arkadaşı olan Marilyn Harren da "Leon Leyson'ın hayat hikâyesi dünya tarihinde ibretlik bir yere sahipti. Ama o acılarla dolu geçmişini dillendirmekten çok hoşlanmazdı" dedi. ABD'ye 1949'da göç eden Lyson, burada uzun yıllar öğretmenlik yaptı. İkinci Dünya Savaşı sırasında neler yaşadığını çok sık anlatmazdı. Ancak dünya onun hikâyesini ilk önce 1982'de Thomas Keneally'nin yazdığı Schindler'in Gemisi isimli kitaptan öğrendi. 1993'te ise ünlü yönetmen Steven Spielberg imzası ile inanılmaz yaşam öyküsü beyaz perdeye taşınmış oldu. Oscar ödüllü Schindler'in Listesi isimli filmi izledikten sonra Leon Leyson, "Filmdeki kişi benim ve orada anlatılanların hepsi de benim arkadaşımdı" demişti.

'SENİ HATIRLIYORUM'
2008'de de bir televizyon kanalına konuşan Leon Leyson şunları anlatmıştı: "Schindler'in Listesi, Naziler tarafından öldürülmeyecekler demekti. Ben de ailemle beraber o listedeydim. Ailemden 5 kişi kurtulmuştu ama iki kardeşim ölmüştü. Schindler'in fabrikasına alındığımda 13 yaşındaydım. Uzun yıllar boyum yetmediği için kutuların üzerinde çalışarak hayatıma devam ettim." Schindler'in Leyson'a "Ufaklık" dediği biliniyordu. İkili en son olarak ise 1974'te Schindler ölmeden kısa bir süre önce Los Angeles'ta buluştu. Schindler, yıllar sonra tekrar gördüğü Leyson'a "Seni hatırlıyorum, Ufaklık" demişti.

BİN 200 YAHUDİ'Yİ KURTARMIŞTI
Almanlar 1939'da Polonya'yı işgal ettiğinde Leyson henüz 10 yaşındaydı. İki erkek kardeşini Yahudi soykırımında kaybeden Leyson, Alman işadamı Oskar Schindler tarafından kurtarılmıştı. 1974'te hayatını kaybeden Schindler, o dönem işçiye ihtiyacı olduğu bahanesiyle bin 200 Yahudi'yi fabrikasına almış ve yaşamlarını kurtarmıştı. Steven Spielberg'in bu hikâyeyi anlattığı filmi de Oscar kazanmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Listedeki son isim de öldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN