Ağabey Obama da siyasete soyundu

ABD Başkanı Barack Obama'nın ağabeyi Malik Obama, Kenya'da 4 Mart'ta düzenlenecek yerel seçimlerde Siaya bölgesi valiliğine aday olduğunu açıkladı

Giriş Tarihi: 18.1.2013
ABD Başkanı Barack Obama ile aynı babadan olan 54 yaşındaki Malik Obama, bağımsız aday olarak seçime gireceğini ve Siaya'yı yoksulluktan kurtarmaya çalışacağını söyledi. Malik Obama, seçim kampanyası kapsamında babası Barack Hüseyin Obama Sr.'ın köyü Kogelo'da halkla bir araya geldi. Kardeşinin ABD'deki başarısından cesaret aldığını ve dürüst, kendini işine adamış ve çalışkan bir lider olarak onun izinden gitmeye karar verdiğini belirten ağabey Obama, Amerikan televizyon kanalına verdiği demeçte seçime girme isteğinden kardeşine 16 Kasım 2012'deki ABD ziyaretinde bahsettiğini belirtti.

VAATLERDE BULUNDU
1980'li yıllardan bu yana yakınlaşan ve sık sık görüşen, hatta birbirlerinin nikâh şahidi olan Obama kardeşlerden Malik Obama, Kenyalıların kardeşini çok sevmesine rağmen Kenya siyasetinde Obama soyadının avantaj olduğundan emin olmadığını da sözlerine ekledi. Siaya'nın, iyi idare edilmediği için kötü altyapıdan yoksulluğa kadar birçok sorunla boğuştuğunu ve seçilirse bu sorunların sona ereceği vaadinde bulunan Malik Obama, "Tekerleği yeniden icat etmeyeceğim. Başka türlü nasıl gidebileceğine bakacağım. Sorunlarımıza çözüm bulmak ve bunları hayata geçirmek kolay" dedi.

YÜZDE 30'U YOKSUL
Hayatının büyük kısmını ABD'de geçiren Malik Obama, dünyanın pek çok ülkesini gezdiğini ve Kenyalıların da iyi koşullarda yaşamayı hakettiğini belirtti. Nairobi doğumlu ve muhasebe bölümü mezunu Malik Obama'nın en büyük rakibinin ise Kenya Başbakanı Raila Odinga'nın erkek kardeşi, Portakal Demokrat Hareketi'nden Oburu Odinga'nın olması bekleniyor. Ekonomist Malik Obama'nın seçime gireceği 800 binden fazla nüfusu olan bölgede, halkın 30'u yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Bölgede, AIDS ve sıtmaya yakalananların oranı çok yüksek.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ağabey Obama da siyasete soyundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN