Kuzey Afrika'da neler oluyor?

Giriş Tarihi: 19.1.2013 14:39

Libya, Mali ve Cezayir. Üç Kuzey Afrika ülkesi, üç müslüman coğrafyası, ikisi Batı’nın askeri müdahalesinde.

Üçüncüsünde ise rehine bilmecesi var. Rehine eyleminin nedeni, Fransa'nı Mali'ye yaptığı askeri müdahale. Eylemi yapanlar ise Libya'dan gelen silahlı gruplar.

2011: FRANSA'NIN ÖNCÜLÜĞÜNDE LİBYA'YA ASKERİ HAREKAT BAŞLADI
2011 Mart ayında dönemin Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy, apar topar aldığı kararla Kaddafi'yi devirmek için NATO'yu Libya'ya soktu. Eylül ayı geldiğinde NATO uçakları Kaddafi'yi vurup, Libyalılara linç ettirdi. Sarkozy ve Batının amacı, borç krizindeki Avrupa'yı Libya'dan gelecek sıcak parayla rahatlatmaktı. Aslında Kaddafi en az son 10 yıldır parasını Avrupa'dan esirgemiyordu ancak batı bu kez daha fazlasını istedi.

GEÇEN HAFTA: FRANSA, MALİ'YE ASKERİ MÜDAHALEDE BULUNDU
Sarkozy 2012 Mayıs'ında koltuğunu Hollande'a kaptırdı. Sosyalist lider Hollande geçen hafta eski sömürgesi olan Mali'de İslamcı grupların başlattığı ayaklanmayı bastırmak amacıyla askeri operasyon kararı aldı, Mali işgal edildi.

3 GÜN ÖNCE CEZAYİR'DE REHİNE KRİZİ PATLAK VERDİ
Mali'deki işgalden günler sonra kuzeyindeki komşusu Cezayir'de rehine krizi patlak verdi. Sahra çölünde Avrupalıların çalıştığı bir doğal gaz tesisi El Kaide bağlantılı bir grup tarafından basıldı, çoğu İngiliz ve Japon olan aralarında Türklerin de bulunduğu iddia edilen 700'den fazla çalışan rehin alındı.

Cezayir Ordusu tesise operasyon düzenledi. İlk gelen haber operasyonun kanlı geçtiği ve 30 rehineyle 11 eylemcinin öldüğü yönündeydi. Tabi bu haber 20 vatandaşı rehineler arasında olan İngiltere başta olmak üzere Avrupa'yı ayağa kaldırdı.
Sonra 650 rehinenin serbest kaldığı duyuruldu. Türkler de kurtulanlar arasındaydı. Ancak operasyonun devam ettiği ve 30 rehinenin akıbetinin bilinmediği ortaya çıktı.

CEZAYİR'DEKİ REHİNE EYLEMİNİN NEDENİ, FRANSA'NIN KOMŞU MALİ'YE YAPTIĞI OPERASYON
Fransa işin başından bu yana Kuzey Afrika'daki bu çok yönlü çatışmaların içindeydi. Mali'ye asker çıkarması, komşu Cezayir'i teyakkuza geçirmişti. Zaten doğal gaz tesisini basan örgüt, eylemin, Fransa'nın Mali'ye yönelik askeri müdahalesine misilleme olduğunu duyurdu.

CEZAYİR'DE TESİS BASANLAR, LİBYA'DAN GELEN SİLAHLI GRUP
Peki Mali'deki Fransız askeri varlığına tepki gösterip. Cezayir'de batılıları rehin alan örgütün üyeleri nereden gelmişti? Cevap, Libya'dan. El Kaide bağlantılı olduğu iddia edilen silahlı gruptaki eylemcilerin tamamının Libya'da Kaddafi sonrası ortaya çıkan savaşçılar olduğu öğrenildi. Bu haber El Cezire televizyonunda manşetten verildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kuzey Afrika'da neler oluyor?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN