Avrupa donakaldı

Avrupa'nın kuzeyi ve batısı kar altında... Yüzlerce uçuş iptal edildi, binlerce yolcu havalimanlarında geceledi. Fransa, İskoçya ve Almanya'da soğuklar can aldı. Paris'te ise kar kalınlığı 30 santime ulaştı

Avrupa'yı etkisi altına alan ağır kış şartları birçok uçuşun iptaline neden olurken, havaalanları mülteci kampına döndü. İskoçya'da 4 dağcı çığ altında kalarak can verirken, Fransa'da 6, Almanya'da da 2 kişi yaşamını yitirdi.
Avrupa'nın özellikle kuzeyinde etkili olan soğuk ve kar yağışı özellikle hava ulaşımını durma noktasına getirdi. Soğuk ve kar nedeniyle yüzlerce uçuş iptal edildi. İngiltere, Almanya, Fransa gibi kar altında kalan ülkelerde bazı yolcular uçağa bindikten sonra 6 saat boyunca kalkış izni bekledi. Uçaklarına kalkış izni verilmeyen binlerce yolcu ise havaalanlarında gecelemek zorunda kaldı. Özellikle İngiltere'de, 40 kilometre uzaklıktaki Gatwick'te uçuşlar yapılabilirken Heathrow havaalanında yüzlerce uçuşun iptal edilmesi yolcuları kızdırdı.

PARİS'TE 20 YILIN EN AĞIR KIŞI

İngiltere'de önümüzdeki dört gün boyunca ülkede kar yağışının etkili olacağı ve yüksek kesimlerde kar kalınlığının 15 santimi bulabileceği açıklandı.
Son 20 yılın en soğuk günlerini yaşayan Fransa'nın başkenti Paris de uçuş iptallerinden nasibini aldı. Kısa ve orta mesafeli uçuşların yüzde 60'ı gerçekleştirilemedi. Kentin bazı noktalarında kar kalınlığı 30 santimi buldu. Ülke genelinde ise soğuk hava 6 kişinin hayatına mal oldu.
Polonya'da ise kar yağışı kara ulaşımını vurdu. Karayolları çalışanları kapanan yolları açmaya çalışırken, onlarca kaza meydana geldi.
Almanya'da karlı kaplı yolda yaşanan trafik kazasında biri hamile kadın 2 kişi yaşamını yitirdi. Ülkenin en büyük havalimanı Frankfurt'ta 150'ye yakın uçuş iptal edildi.
İskoçya'da ağır kış şartlarına ve yapılan uyarılara aldırmadan tırmanışa geçen dört dağcı dün çığ altında kalarak can verdi. Altı kişilik gruptan iki kadın ve iki erkek dağcının öldüğü belirtildi. Ağır yaralı olarak kurtarılan bir dağcı kadın da hastaneye kaldırıldı. Gruptan sadece bir kişi yara almadan kurtuldu. Kurtarma çalışmaları da ağır şartlar nedeniyle güçlükle yürütüldü.

İSPANYA'DA FIRTINA CAN ALDI
Avrupa'nın batısı ve kuzeyini ağır kar yağışı vururken güneyde de şiddetli rüzgâr ve yağmur etkili oldu. İspanya'nın güneyinde hafta sonu devam eden şiddetli rüzgâr ve yağış, 4 kişinin ölümüne neden oldu. Ölenlerden ikisinin güneybatısındaki Cartagena yerleşim merkezinde, kötü hava şartlarından dolayı bir duvarın çökmesi sonucu öldüğü bildirildi. Rüzgârın hızının saatte 130 kilometreyi bulduğu kuzeydeki Galisya ve Cantabria ile güneydeki Kanarya Adaları ve Endülüs bölgelerinde alarm seviyesi 2'ye yükseltildi.

LONDRA VE PARİS UÇUŞLARI İPTAL OLDU
Avrupa'daki ağır kış koşulları, Türkiye'den yapılacak uçuşları da etkiledi. Türk Hava Yolları'nın (THY) Londra ve Paris uçuşları bu kentlerdeki yoğun kar yağışı nedeniyle karşılıklı olarak iptal edildi. THY'nin resmi internet sitesindeki açıklamada "İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan TK-1823 sefer sayılı 11.15 Paris uçuşu, TK-1983 sefer sayılı 18.55 Londra uçuşu, Paris Charles De Gaulle Havalimanı'ndan TK-1824 sefer sayılı 15.55 İstanbul uçuşu ve Londra Heathrow Havalimanı'ndan TK-1984 sefer sayılı 00.30 İstanbul uçuşu iptal edildi" dendi.
BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa donakaldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN