Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hitler geri dönüp komedyen oldu!

Giriş Tarihi: 21.1.2013

Timur Vermes'in Hitler'in bugüne dönmesini konu alan kitabı 'O Yeniden Aramızda' Almanya'da rekor kırdı, 15 dile çevriliyor

Alman diktatör Adolf Hitler'in günümüzde yeniden insanların arasına karışmasını konu edinen ve Almanya'da satış rekorları kıran romanın İngilizce ve Fransızca başta olmak üzere 15 ayrı dile tercümesi için çalışmalar başladı. Alman bir anne ile Macar bir babanın oğlu olan romancı Timur Vermes'in kaleme aldığı "Er İst Wieder Da / O Yeniden Burada" adlı romandaki kurguya göre, 1945'te Berlin'deki sığınağında intihar ettiği düşünülen Hitler, bir şekilde sağ kalmayı başarıyor ve 30 Ağustos 2011'de başkentin göbeğinde uykusundan uyanıyor. Saç şekli, bıyıkları ve üniforması yüzünden kılık değiştirmiş muzip bir ihtiyar zannedilen Hitler, etrafını saran meraklı gençlere durumu izah etmek yerine doğruca modern yaşamın kollarına atılıyor. 1945'ten beri başına ne geldiği konusunda hiçbir fikri olmasa da, Almanya'nın yeniden tanımaya başlıyor.

ŞAŞKINA DÖNÜYOR
45 yaşındaki yazar Timur Vermes, 400 sayfalık kitabını okurun gözünde süslemek için hayli ilginç ayrıntılara da yer verdi. Almanya'yı bir kadının yönetmesine ve ülkede milyonlarca Türk'ün yaşıyor olmasına şaşıran Hitler, teknolojinin nimetlerinden de faydalanmaya çalışıyor. Kendisine bir e-posta adresi almaya çalışan Hitler, denediği bütün seçeneklerin ardından "bu isim bir başkasına ait" uyarısıyla karşılaşıyor.

KOMEDİ PROGRAMINA KONUK

Kitabın ilerleyen sayfalarında bir gazeteci tarafından fark edilen ancak kendisine komedyen muamelesi yapılan Adolf Hitler, konuşması ve dış görünüşüyle kısa sürede herkesin dikkatini çekiyor. Nihayet Ali Vizgür adlı bir Türk'ün sunduğu komedi programına konuk olan eski diktatör, bütün Almanya'nın dikkatini çekmeyi başarıyor. Videoları internette izlenme rekorları kıran Hitler, yaptığı siyasi içerikli konuşmalarla ülkede gündem oluyor.

1933 GÖNDERMESİ
İlk baskısı 360 bin olarak yapılan romanın yazarı Vermes, Hitler'i yeni bir perspektifle sunmak istediğini söyledi. İnsanların onu vahşi bir canavar olarak tanıdıklarını kaydeden Vermes, "Ben, Hitler günümüzde yaşasaydı nasıl olurdu sorusuna yanıt aradım" diye konuştu. Er Ist Wieder Da'nın fiyatı, Hitler'in iktidara geldiği 1933 yılını temsil etmesi için 19.33 euro olarak belirlendi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hitler geri dönüp komedyen oldu!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN