Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Bir daha bunu asla göremeyeceğim."

Giriş Tarihi: 22.1.2013 09:08 Güncelleme Tarihi: 22.1.2013 09:08

Obama'nın ikinci yemin töreninde duygusal anlar yaşandı.

ABD'deki 2. dönemi resmen başlayan Başkan Barack Obama, kendisini izleyen yüz binlerce Amerikalının önünde yemin etti. Sağ eli havada ve sol eli incilin üzerinde yeminini gerçekleştiren Obama'nın 2. törenine 2009 yılına oranla daha düşük bir katılım olduğu görüldü.

Yemin etmesinin ardından tören alanını erken saatlerden itibaren doldurmaya başlayan Amerikalılara seslenen Obama; dış politika, ekonomi, demokrasi ve eşitlik gibi konular üzerinde durdu.

Afganistan'dan askerlerin çekilmesi kararıyla dış politikada yeni bir vizyon takip edeceğinin işaretlerini veren Obama, "Biz, halklar, hala şuna inanıyoruz ki sağlam güvenlik ve kalıcı barışın sağlanması için sürekli savaşmaya ihtiyaç yok." dedi.

ABD'nin geçmişte de krizler yaşadığına dikkat çeken Obama, "Biz sadece savaşı kazananların değil barışı kazananların da mirasçılarıyız. Onlar ezeli düşmanlarını güvenilir bir dost haline getirmişlerdi. Biz de bu mutlaka o dersleri günümüze taşımalıyız." ifadelerini kullandı.

Obama'nın ilk yemin törenine oranla daha olumlu bir konuşma yaptığı görüldü. Amerika'nın imkanlarının sınırsız olduğunu dile getiren Obama, "Günümüz jenerasyonu azmimizi arttıran ve direncimizi kanıtlayan birçok krizden geçti. 10 yıllık savaş şimdi bitiyor. Ekonomik düzelme başladı." şeklinde konuştu.

Obama, eşitlik konusunun Beyaz Saray'ın 2. dönemde önceliklerinden birinin olacağının işaretlerini de verdi. Obama, "Eşlerimiz, annelerimiz ve kız kardeşlerimiz çabalarının karşılığı ücreti elde etmedikçe, eşcinsel erkekler ve kadınlar kanunlar önünde eşit haklara sahip olmadıkça, hiçbir vatandaşın oy verme sorunu kalmadıkça, Amerika'yı fırsatlar ülkesi olarak gören umutlu göçmenleri iyi karşılamadıkça, çocuklarımızı el üstünde ve zorluklardan uzak tutmadıkça yolculuğumuz sona ermeyecektir." dedi.

Obama'nın tören alanından ayrıldığı sırada duygusal anlar yaşadığı görüldü. Arkasını dönüp kalabalığa tekrar bakan Obama, "Bir kez daha bakmak istiyorum. Bir daha bunu asla göremeyeceğim." sözü kameralara yansıdı.

ABD'li yetkililer tören alanında yaklaşık 700 bin kişinin bulunduğunu ifade etti. Obama, ilk kez Afrikalı kökenli Amerikan olarak başkan seçildiğinde yemin törenini yaklaşık 1.8 milyon kişi izlemişti.

ÜNLÜLER GEÇİDİ


ABD Başkanı Barack Obama, Kongre önündeki halka açık törende yemin ederek ikinci dönemine resmen başlamasının ardından, eşi Michelle Obama ile birlikte önce halkı selamladıkları geçit törenine, sonra da çeşitli balolara katıldı.

Soğuk havaya rağmen sabahın erken saatlerinden itibaren alanı dolduran yüz binlerce Amerikalı, Kongre binasından Beyaz Saray'a kadar uzanan yolda Obama ve Biden çiftinin geçit törenini izledi.

Obama ile Başkan Yardımcısı Joe Biden, geçit sırasında bazı noktalarda makam otomobillerinden inerek halkı selamladı.
Törenin ardından Obama çifti, Washington'daki Kongre Merkezi'nde, biri askerler ve ailelerinin davetli olduğu Başkomutanlık Balosu'na, diğeri de halka açık Resmi Yemin Töreni Balosu'na katıldı.

Alicia Keys, Fun, Brad Paisley, Mana gibi ünlü sanatçı ve grupların mini konser verdiği Resmi Yemin Töreni Balosu'nda Obama çifti, Jennifer Hudson'ın seslendirdiği, Al Green'in ''Let's Stay Together'' adlı şarkısı eşliğinde dans etti.

Michelle Obama'nın merakla beklenen balo elbisesinde bu kez kırmızı rengini seçtiği dikkati çekti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Bir daha bunu asla göremeyeceğim."
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN