Merkel'in partisine Aşağı Saksonya tokadı

Almanya'da genel seçim öncesi Aşağı Saksonya'daki eyalet seçiminde Başbakan Merkel'in partisi hezimete uğradı. Sosyal Demokratlar, Yeşiller ve Hür Demokrat Parti oyunu artırdı

Giriş Tarihi: 22.1.2013
Almanya'da 22 Eylül'de düzenlenecek genel seçimler öncesinde büyük öneme sahip eyalet seçimlerinin ilki, önceki gün Aşağı Saksonya'da yapıldı. Genel seçimler için bir işaret niteliği taşıyan yarışta, Başbakan Angela Merkel'in partisi Hıristiyan Demokrat Birliği (CDU) yüzde 6.5 gerileyerek, oyların yüzde 36.3'ünü alabildi. Almanya'nın ikinci büyük eyaleti olan 8 milyon nüfuslu Aşağı Saksonya'da koalisyon ortağı Hür Demokratik Parti (FDP) yüzde 9.9 oy alırken, muhalefet partileri patlama yaptı. Sosyal Demokrat Parti'nin (SDP) oyları yüzde 2.4 artarak yüzde 32.6 oldu, Yeşiller Partisi ise 13.6 destek kazandı. Resmi olmayan ilk sonuçlara göre muhalefet partilerinin kazandığı sandalye sayısı CDU ve FDP koalisyonunun milletvekili sayısından bir fazla oldu. Sol Parti ile Korsanlar Partisi ise meclise girmek için yeterli oyu alamadı.

HÜKÜMETE MESAJ

Seçim sonuçları, Başbakan Merkel açısından ciddi bir yenilgi anlamına geliyor. Son iki yılda düzenlenen yerel seçimlerin çoğundan oy kaybıyla çıkan CDU, Kuzey Ren Vestfalya, Hamburg, Baden-Württemberg ve Schleswig Holstein'dan sonra Aşağı Saksonya'da da güç kaybetmiş oldu. Seçimin en büyük sürprizlerinden birini ise FDP yaptı. Yüzde 5 barajının altında kalacağı tahmin edilen FDP, sınırın iki katı oranında oy almayı başararak herkesi yanılttı. Aşağı Saksonya eyalet parlamentosu seçimi, tüm dengeleri değiştirdi. Muhalefetin iktidar karşısında sembolik de olsa üstünlük sağlaması, Merkel hükümetini zora soktu. Eyalette kurulacak SPD-Yeşiller hükümeti ile mecliste üstünlüğün muhalefete geçecek olması, Merkel hükümetinin şimdiden kara kara düşünmesine yol açtı. Seçim sonuçlarının ardından Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir, seçimin federal hükümete mesaj olduğunu söyledi ve "Eyaletteki değişim federal düzeyde de gerçekleşecek. Bunun sinyalini seçmen daha önce verdi" dedi. Seçim öncesi kamuoyu yoklamalarının aksine FDP'nin barajı aşıp yüzde 9.9 oy almasına rağmen partinin Genel Başkanı Philipp Rösler, başbakan adayı olmayacağını açıkladı.

SEÇMEN ŞAŞIRTTI

Kamuoyu yoklamalarının aksine sonuç çıkması seçmenin iyi bir ders verdiği yorumlarına neden oldu. FDP'nin oy patlaması seçmenin dikkate alınması gerektiğini bir kez daha ortaya koydu. SPD Genel Başkanı Sigmar Gabriel, bu durumu, "Sonuçla kazanan hep iyi olan taraf oluyor" cümlesi ile özetledi. Hessen Eyaleti de seçimi öne almayı düşünmeye başladı. Eyaletin CDU'lu Başbakanı Bouffier, eyalette 2014 tarihinde gerçekleşecek seçimi sonbahardaki genel seçim ile birlikte yapabileceklerini bunu da Eyalet Parlamentosu'nda ele alacaklarını söyledi. Bouffier'in bu söylemi, CDU'nun daha fazla güç kaybetmeden seçime girme çabası ve Merkel'in popülaritesinden yararlanarak isteği olarak yorumlandı.

ARKADAŞINA GÖNDER
Merkel'in partisine Aşağı Saksonya tokadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN