Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Özgürlük birkaç kişiye ait değil'

Giriş Tarihi: 22.1.2013

ABD Başkanı Obama, yaklaşık 700 bin kişinin katıldığı törenle yemin etti. Obama, "Bu ülkede özgürlüğün sadece şanslı ve mutlu olan birkaç kişiye ait olduğuna inanmıyoruz" dedi

ABD Başkanı , Kongre bahçesinde ve yüz binlerce Amerikalı tarafından izlenen törende yemin etti. Başkan Obama'ya yeminini, ABD Yüksek Mahkemesi Başkanı John Roberts ettirdi. Obama yemin töreni sırasında, eski ABD başkanlarından Abraham Lincoln ile Martin Luther King'in kullandığı İncil'e el bastı. Obama'dan önce ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden yemin etti. Obama, önceki gün de Beyaz Saray'daki yemin törenine katılarak görevdeki ikinci dönemine resmen başlamıştı. Yeminin ardından Amerikalılara seslenen Obama, geleceğe karşı olumlu tablo çizdi ve Amerikalılara birliktelik mesajı verdi. Obama, "Günümüzün tartışmalarını, sadece kullandığımız oylarla değil, en köklü değerlerimiz ve kalıcı ideallerimizi savunmak için sesimizi yükseltmekle şekillendirmemiz gerekiyor" dedi.

HERKESİN BAKIŞI AYRI

Obama, "Özgürlük Tanrı'nın bir armağanı olsa da bunun dünyadaki insanlar tarafından korunması gerektiğini" vurguladı. Amerikalının sadece çok az kişinin çok iyi yaşayıp diğerlerinin zorluk içinde olmasıyla gelişemeyeceğini ifade eden Obama, "Bu ülkede özgürlüğün sadece şanslı ve mutlu olan birkaç kişiye ait olduğuna inanmıyoruz" ifadesini kullandı. Herkesin her konuda aynı bakışa sahip olamayacağına da dikkati çeken Obama, "Ama mutlakiyetçiliği ilkelerle karıştıramayız ya da gösterişin siyasetin yerini almasına izin veremeyiz, hedef göstermeyi makul bir tartışma olarak adlandıramayız" dedi.

ÜNLÜLER KATILDI
2009 yılındaki başkanlık yemin töreninde 2 milyona yakın kişi varken, dünkü törene 700 bin civarında Amerikalı'nın katıldığı belirtiliyor. Hava sıcaklığının 2 derece olduğu Washington'da, ülkenin her tarafından gelen Amerikalılar sabahın erken saatlerinden itibaren alanı doldurdular. Yanlarında battaniyeler getiren Amerikalılar, Obama için saatlerce bekledi. Töreni izlemeye gelenler arasında ünlü isimler de vardı. Törene şarkılarıyla katılan Beyonce, Kelly Clarkson ve James Taylor'ın yanı sıra Jay-Z, Eva Longoria, Katy Perry ve John Mayer de Kongre bahçesindeki Amerikalıların tezahüratlarla karşıladığı ünlüler arasındaydı. Şair Richard Blanco'nun şiir okuduğu törende, yaklaşık 30 bin polis ve gizli servis elemanı güvenliği sağladı. "Çok olağanüstü boyutta bir felaketin meydana gelmesi durumunda" ABD'nin liderliğini üstlenmesi için görevlendirilen Gazi İşleri Bakanı Eric Shinseki yemin törenini izlemedi. Shinseki, önlem olarak Obama'nın yemin töreni sırasında gizli bir yerde bekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Özgürlük birkaç kişiye ait değil'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN