İsrail seçimlerinde sürpriz yok

İsrail'de kayıtlı 5 milyon seçmen dün parlamento seçimleri için sandık başına gitti. İlk sonuçlara göre Başbakan Netanyahu'nun liderliğini yaptığı blok, yarışı önde götürüyor

Giriş Tarihi: 23.1.2013
İsrail'de kayıtlı yaklaşık 5 milyon seçmen, dün parlamentonun 120 üyesini belirlemek için sandık başına gitti. Seçmenler, akşam 22.00'ye kadar 10 bin merkezde oylarını kullandı. 14'ü hâlâ parlamentoda bulunan 34 partinin yarıştığı seçimlerin ilk sonuçlarına göre, Başbakan Benyamin Netanyahu'nun eski Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman'la birlikte kurduğu blok, önde gidiyor. Seçim öncesinde yapılan anketler, Netanyahu liderliğindeki bloğun 32 ila 34 arasında milletvekili çıkaracağını öngörüyordu. Seçimin en gözde partilerinden biri olan ve Netanyahu'nun eski danışmanı Naftali Bennett'in başkanlığını yaptığı Bayit Yehudi'nin İsrail parlamentosu Knesset'te 14 sandalye kazanması bekleniyor. Tzipi Livni'nin Hareket Partisi ve eski sunucu Yair Lapid'in Yeş Atid Partisi de seçimin favorilerinden olarak gösteriliyor.

GAZZE'YE MORAL
İsrail'de oy kullanma işlemi devam ederken Gazze de önemli bir ziyarete sahne oldu. Malezya Başbakanı Necib Rezzak, beraberinde kalabalık bir heyetle Gazze'ye gitti. Başbakan İsmail Haniye ile ortak basın toplantısı düzenleyen Rezzak, "Filistin'le dayanışma içinde olduğumu göstermek için buraya geldim. Filistin halkının yaşadıklarına karşı derin üzüntümüzü ifade etmek istiyorum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsrail seçimlerinde sürpriz yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN