Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İsrail'de şimdi ne olacak?

Seçim bitti, sandıklar açıldı. Netanyahu-Lieberman ortaklığı birinci çıktı ancak oy kaybına uğradı.

Giriş Tarihi: 23.1.2013 14:48
Son anketler yanılttı, sağcıların üstünlüğü beklenirken, asıl sürprizi Merkez Sol partisi Yesh Atid yaptı. Netanyahu'nun 24 saat önceki planları alt üst oldu. Aşırı sağa meyilli hükümet kurulması zora girdi. Peki koalisyon nasıl oluşturalacak?

LİKUD-BEYTEYNU OY KAYBETTİ
İktidardaki Başbakan Netanyahu'nun Likud Partisi ile istifa eden Dışişleri Bakanı Lieberman'ın Evimiz İsrail Partisi seçime ortak listeyle girdi. Bu iki partinin tek listesi en az 35 sandalye beklerken, 31'de kaldı. Netanyahu sandıktan birinci çıktı ama ciddi oy kaybına engel olamadı.

AŞIRI SAĞ YERİNE MERKEZ SOL SÜRPRİZİ
Son anketlere göre Batı Şeria'nın ilhakını savunan, Filistin ile barışı reddeden aşırı sağcı Naftali Bennett'in önderliğindeki Yahudi Evi Partisi, üçüncü sıraya oynuyor ve en azından 16 milletvekili çıkarması bekleniyordu. Bennett umduğunu bulamadı, 11 sandalyede kaldı.

Aşırı sağdan sürpriz bekleyenler yanıldı çünkü asıl sürprizi Merkez Sol Partisi olan Yesh Atid gerçekleştirdi. İsrail'in en ünlü ekran yüzlerinden biri olan Yair Lapid liderliğindeki Yesh Atid Knesset'e tam 19 milletvekiliyle girmeyi başardı.

120 SANDALYENİN DAĞILIMI: SAĞCILAR: 46, SOLCULAR: 62, ARAPLAR: 12
Sağın kaybı büyük oldu. 60'dan fazla sandalye hesabı yapanlar, 46'da kaldı. Buna karşın sol kanat beklenenin çok üzerinde bir rakama ulaşarak 62 milletvekiline ulaştı. İsrail vatandaşı olan Filistinli Araplar ise mecliste 12 milletvekiliyle temsil edilecek.

NETANYAHU'NUN ZOR HESABI
Netanyahu seçimden birinci çıkan parti lideri olarak hükümeti kurma görevini alacak. Ancak bunun için çok ciddi hesap yapması gerekiyor. Netanyahu zafer ilan ettiği konuşmasında geniş tabanlı bir hükümet kurulacağını söyledi.

Likud-Beyteynu, mevcut aritmetiğe göre sağcılardan bir koalisyon kuramıyor. Bu nedenle sol kanattan takviye yapması gerek. İlk plan, sürpriz parti 19 sandalyeli Yesh Atid'in koalisyonda yer alma ihtimali. Bununla birlikte 6 milletvekili ile Knessett'e giren Livni'nin Hareket Partisi de ihtimal dahilinde.

Yesh Atid, Filistin'le barışı savunuyor, sağ kanattaki aşırı dincilerle uyuşmazlık yaşanabilir. Çünkü biri laiklik yanlısı diğer grubun içindeyse Yahudi şeriatçıları var. Alternatif ise 15 milletvekili çıkaran Shely Yehimoviç'in İşçi Partisi olabilir. Ancak İsrail'de son durum İşçi Partisine fazla koalisyon şansı tanımıyor.

Şaul Mofaz'ın başında olduğu Kadima Partisi 2 milletvekiline sahip olmasına rağmen kilit önem taşıyor. Kadima'nın da koalisyonda olabileceği ve hatta Şaul Mofaz'ın Savunma Bakanlığına getirilebileceği iddia ediliyor.

FİLİSTİN'DEN BAKINCA
Filistinliler düne kadar aşırı sağcıların etkin olacağı bir hükümetten çekiniyordu. Ancak İsrail halkı aşırı sağcılara prim vermedi. Neticede Filistin ile barışı savunan Lapid ve Livni'nin partilerindeki en az 25 milletvekilinin kurulacak olan koalisyonda yer alması mümkün. Bu durum Filistin açısından düne göre daha pembe bir tablo çiziyor. Tabi aksini düşünenler de var örnek olarak bir çok Filistinli, "Likud ya da İşçi partisi, sağcı veya solcu, Filistin için fazla önem ifade etmiyor" görüşünde.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsrail'de şimdi ne olacak?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN