Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Filistin İsrail'i dava edecek

İsrail’in Filistin topraklarını ikiye bölen işgal planı, Filistin yönetimini harekete geçirdi. 29 Kasım’da BM’de gözlemci devlet statüsü kazanan Filistin, İsrail’e rest çekti.

Giriş Tarihi: 24.1.2013 14:51 Güncelleme Tarihi: 24.1.2013 14:52
Filistinliler, yerleşim birimi inşaatlarının başlaması halinde İsrail'i Uluslar arası Ceza Mahkemesine şikayet etmeye hazırlanıyor.

FİLİSTİN 29 KASIM'DA BU YANA ULUSLAR ARASI CEZA MAHKELERİNE ÜYE OLDU
Filistin, 29 Kasım'da BM'de üye olmayan gözlemci devlet statüsü kazanmıştı. İsrail tepki olarak 2 gün sonrasında Doğu Kudüs ve Batı Şeria'da E-1 olarak adlandırılan bölgede Yahudi yerleşimciler için 3000 bin konut inşa etme kararı almıştı.

İSRAİL'İN FİLİSTİN TOPRAKLARINI BÖLEN İŞGAL PLANI
Başta Amerika olmak üzere Batılı ülkelerin tepkisi çeken bu hamlenin ardından İsrail yönetimi, Doğu Kudüs ve Batı Şeria'da Filistinlilere ait çok sayıda binayı yıktı. Yerleşim birimi inşaatları henüz başlamasa da, proje kesinleşti.

Söz konusu proje, Filistin topraklarını tam ortadan ikiye bölüyor. Doğu Kudüs ile Batı Şeria'nın arasında örülen utanç duvarının ardından bölge bir de Yahudi yerleşimcilerin konutlarıyla bölünür hale geliyor. Ayrıca E1 inşaatları Batı Şeria'nın kuzeyiyle güneyini birbirinden ayırıyor. Yani aynı bölgede birbiriyle bağı olmayan 3 ayrı Filistin toprağı ortaya çıkıyor.

İsrail bu planı, ileride kurulması muhtemel Filistin Devletinin önünü kesmek adına yaptı. Çünkü Filistin Devleti kurulsa bile, bölünmüş topraklar nedeniyle bütün bir toprak parçasında devlet ilan edilememiş olacak.

FİLİSTİN MAHKEMEYE GİDECEK
29 Kasım'daki BM kararıyla Filistin yönetimi, Uluslar arası Ceza Mahkemelerine üye oldu yani bundan sonra İsrail işgal ve saldırgan politikasını Uluslar arası Ceza Mahkemelerine şikayet etme hakkı kazandı.

FİLİSTİN DIŞİŞLERİ BAKANI AÇIKLADI
Filistin yönetimi ilk kez bu kozunu oynamaya hazırlanıyor. Dışişleri Bakanı Riyad Maliki, BM Genel Kurulundaki Ortadoğu konulu toplantıda yaptığı açıklamada, İsrail'in yerleşim birimi inşaatlarına başlaması halinde İsrail yönetimini Hague'deki Uluslar arası Ceza Mahkemelerine şikayet edeceklerini söyledi. Filistinli yetkili, "İsrail bize başka seçenek bırakmıyor, bundan sonra olacaklar İsrail'in yapacaklarına bağlıdır" diye konuştu.

ŞİMDİ NE OLACAK?
Filistin yönetiminin İsrail'i şikayet etme sürecinde ilk olarak İsrail'in yeni hükümetinin kurulması beklenecek. Yeni hükümet, E1 bölgesindeki yasa dışı inşaatlara başlarsa, Filistin yönetimi BM kozunu kullanarak, İsrail'den davacı olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Filistin İsrail'i dava edecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN