Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Nakil için kolunda burun yetiştiriliyor

İngiltere'de, yakalandığı cilt kanseri nedeniyle burnunu yitiren hastaya kolunda büyütülecek bir burun nakledilecek. Hasta, tedavi sonrası koku bile alabilecek

Giriş Tarihi: 24.1.2013
İngiltere'de cilt kanseri nedeniyle burnunu kaybeden bir hasta için ilk kez uygulanan yöntem deneniyor. Kolunda nakil için burun büyüten adamın tedavi sonrası koku alabileceği belirtiliyor. Londra Üniversite Koleji bilim adamları dünyada ilk kez denenen bir yöntemle burnunu kaybeden bir hastayı tedavi etmeyi planlıyor. Yakalandığı cilt kanseri sonrası burnunu kaybeden hastanın kolunda büyütülecek eski burnunun aynısı yerine dikilecek.

CAMDAN KALIP ÇIKARILDI

Kolda burun yetiştirip nakil yapılması fikrini hastanın kabul etmesi üzerine doktorlar hemen tedaviye başladı. Hastanın burnunun sola doğru hafif eğri olması nedeniyle düz bir burun teklif eden doktorlar, hasta burun şeklinden memnun olduğunu söyleyince eski fotoğraf ve tarayıcıları kullanarak camdan eski burnun kalıbını çıkardı.

İZ KALMAYACAK
Profesör Alex Seifalian, hastanın koluna yerleştirilen burnun oluşmaya devam ettiğini söyledi. "Burun yapabiliyoruz ama derisini değil" diyen Seifalian, tedavi sonrası hastanın yüzünde herhangi bir iz kalmayacağını kaydetti. Bilim adamı operasyonun başarılı olması durumunda hastanın koku alma duyusunun da normal işlev göreceğini anlattı.

KÖK HÜCREDEN BÖBREK
Japonya'da bilim insanları, kök hücreden böbrek dokusu yapmayı başardıklarını açıkladı. Kök hücrelere birkaç madde ekleyen bilim insanları, 11 günlük çalışma sonrası böbreğin büyük kısmını oluşturan mezoderm dokuyu üretti.

ADIM ADIM YENİ BURUN..
1 Eski fotoğraflar ve taramalardan eski burnun camdan kalıbı hazırlanıyor.
2 Kalıp, sentetik bal peteği ile kaplanıyor. Kalıp yerinden çıkarılırken peteklere yayılan kök hücreler yeni burnu oluşturmaya başlıyor.
3 Ortaya çıkan yapı bioreaktör denen cihaza konuluyor. Kök hücreler burada burun kıkırdağını oluşturuyor.
4 Üst kolda cildin altına balon yerleştirilerek cildin daha fazla açılması sağlanıyor.
5 Üç ay sonra cildin altında bulunan balon çıkarılıyor. Yerine damarları, sinirleri olan deri ile kaplı burun yerleştiriliyor.
6 Üç ay cilt altında bekleyen burun buradan alınarak eski yerine takılıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nakil için kolunda burun yetiştiriliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN