Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rusya'yı ağlatan Türk anne

Giriş Tarihi: 24.1.2013

Antalya'da hiç tanımadığı felçli Rus çocuğuna 4 yıldır annelik yapan Gülsüm Kabadayı, Rus TV'sine konuk oldu. Gülsüm annenin, şefkati ve fedakârlığı program katılımcılarını gözyaşına boğdu

Rusya'nın resmi televizyonu 1. Kanal'de Antalya'da hiç tanımadığı bir felçli Rus çocuğuna 4 yıldır annelik yapan Gülsüm Kabadayı'nın öyküsü konu edildi. Ünlü Rus gazeteci Andrey Malahov'un sunduğu program katılımcıları gözyaşlarına boğdu. Yıllar önce trafik kazasında yaralanarak felç olan ve kimsenin henüz ismini bilmediği genci anlatan Malahov, Gülsüm Kabadayı'nın annelik şefkatini ve fedakarlığını takdirle anlattı. Malahov, Umut ismi verilen gencin Rusça kelimeler duyunca ağlamaya başladığına da işaret etti.

'ANLIYORSAN, DİLİNİ ÇIKAR'
Programda önce, Umut hakkında küçük bir belgesel sunuldu. Sunucu, Kabadayı'nın 4 yıl önce hastanede gördüğü kimsesiz Rus çocuğuna sahip çıktığını ve sonra da evine alıp getirdiğini anlattı. Kabadayı'nın gence masaj yapması, biberonla beslemesi ve yanaklarından öpmesi görüntüleri seyircilerin duygulu anlar yaşamasına sebep oldu. 1. Kanal muhabiri de Umut'a yaklaşarak, "Amacımız senin Rusya'daki yakınlarını bulmak" deyince felçli çocuğun muhabirin elini sıkmaya başladığı ekrana yansıdı. Rus muhabir, "Umut beni eğer anlıyorsan, bu durumda dilini çıkar" deyince Umut dilini çıkardı. Moskova'ya programa katılan fedakar anne Karadayı'nın stüdyoya girmesi büyük alkış aldı. Sunucu Malahov, "Birçok siyasi ve diplomatın yapamadığını yaptınız. Bu da Türkiye ve Rusya arasındaki dostluğu kanıtladı. 4 yıldır bir Rus çocuğuna anne olarak bakmak için bu gücü nereden buldunuz?" sorusunu yöneltti. Karadayı gözyaşlarıyla, "Rabbimden, devletimden, doktorlarımdan ve Türk annelerinden buldum. Bunlar gerçekten de anlatılacak kelimeler değil. Devletime güvenerek çıktım ve devlet bana yardım etti. Allah'tan yardım istedim, Allah bana yardım etti" deyince salondan alkış aldı.

'UMUT' BUGÜN 21 YAŞINDA
Antalya'nın Aksu ilçesinde 30 Ağustos 2008'de otobüsün çarpması sonucu komaya giren kimliksiz gence aynı hastanede bir yakınının tedavisi için bulunan Gülsüm Kabadayı sahip çıkmıştı. Hastanede kemik yaşı 17 olarak belirlenen ailesinin "Umut" adıyla hitap ettiği gence "Mustafa Öz" ismiyle kimlik çıkartılmış ve doğum tarihi hanesine 01.01.1992 yazılmıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rusya'yı ağlatan Türk anne
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN