Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Filistin'le müzakerelere yeşil ışık

İsrail’de sürpriz sonuçlu seçimin ardından gözler kurulacak olan koalisyona çevrildi.

Giriş Tarihi: 26.1.2013 14:35
Başbakan Netanyahu, aşırı sağdan oluşan bir hükümet kuramıyor, merkez sol da ortaklardan biri olacak gibi. Kurulması muhtemel hükümetin olmazsa olmazlarının en başında Filistin'le yarım kalan barış müzakerelerinin yeniden başlaması var.

GÖZLER KOALİSYONDA

İsrail'de seçim bitti, sıra koalisyonun kurulmasına geldi. Sandıklar açılana kadar, beklenti, Netanyahu-Lieberman ortaklığındaki listeyle birlikte aşırı sağcıların milletvekili toplamı 60'ın üzerinde olacağı yönündeydi. Filistin için felaket senaryosu olan bu ihtimal, sandıkların açılıp, oy sayımının tamamlanmasıyla yerini daha pembe bir tabloya bıraktı.

Aşırı sağcılar yerine Merkez Sol sürprizi gerçekleştirdi, Yesh Atid partisi 19 milletvekili çıkararak, Netanyahu'nun aşırı sağcı koalisyon hesabını alt üst etti.

Knessette 120 sandalye var, koalisyonun kurulması için 61 milletvekilini aynı çatıda toplamak gerekiyor. Netanyahu bu rakama sağcılarla ulaşamıyor. Sorunun çözümü için sol kanatı koalisyona dahil etmesi kaçınılmaz.

MERKEZ SOL İKTİDAR İSTİYOR

Yesh Atid lideri Yair Lapid, "muhalefette olmayacağım" diyerek koalisyonda yer almak istediğini söyledi. Başbakan Netanyahu da oy sayımı devam ederken ilk iş olarak Lapid'i aradı ve tebrik etti.

Tabi kriz, Netanyahu'nun koalisyona Lapid'i dahil etmesiyle çözülmüyor. Çünkü Yesh Atid partisinin söylemleriyle koalisyonun küçük ortakları olan aşırı sağcılar ve aşırı dinciler arasında uçurum var. Ayrıca her ortağın talebi olan bakanlıklar konusu da ayrı bir kriz başlığı.

NETANYAHU'NUN İŞİ GERÇEKTEN ÇOK ZOR

Çözüm için önce söylemleri yüzde 100 zıt olmayan partileri bir araya getirmek gerekiyor. Sonra ise bakanlık pazarlıklarını en ince ayrıntısıyla yapıp, bakanlıkları kavga çıkmayacak şekilde dağıtmak lazım.

Tüm bu iş Netanyahu'ya kalıyor. Netanyahu'nun siyasi manevra kabiliyeti ve tecrübesi, bu krizin üstesinden geleceğini gösteriyor. Likud-Beyteynu sadece Yesh Atid ile ortaklık kursa, ikisinin sandalyeleri koalisyon oluşturmaya yetmiyor, sayı 50'de kalıyor, buna Livni'nin Hareket Partisini eklese ki o da 6 milletvekiline sahip, yine 56'da yani 61'in altında kalıyor. Bu durumda sağ veya sol kanattan dördüncü hatta beşinci ortakları bulması kaçınılmaz.

İsrail Başbakanı, Yesh Atid yani Merkez Sol'la ortaklık ve bunu yaparken aşırı sağcılardan bir kaçını feda eden bir yol izleyecek. Seçim sürecinde en çok konuşulan isim olan Yahudi Evi Partisi lideri Naftali Bennett ya da dinciler Netahyahu'nun feda ettiği siyasilerden olabilir.

YENİ HÜKÜMET, FİLİSTİN'LE MÜZAKERELERİ BAŞLATABİLİR

Sonuçta şu an İsrail'de Yesh Atid'in koalisyonda yer alacağı konuşuluyor. Yesh Atid, Türkçesi Gelecek Var Partisinin olmazsa olmaz seçim beyannamesi Filistin'le 2010'da askıya alınan barış müzakerelerinin yeniden başlaması.

Amerika da hem kurulacak olan koalisyonu hem de Filistin meselesinin çözümünü yakından takip ediyor. Beyaz Saray seçim sonuçlarının ardından açıklama yaptı ve "Filistin'le müzakereler başlasın" dedi.

Mevcut durumda kurulacak olan koalisyonun, ekonomik, askerlik gibi iç işlerinden sonra dışişlerinde yapacağı ilk icraat Filistin'le yarım kalan barış müzakerelerini başlatmak olabilir. Tabi müzakereler başlayınca sorun hemen çözülmeyecek. Bugüne kadar defalarca el sıkıştılar ama olmadı. Yine İsrail, Filistinli El Fetih ile Hamas'ın görüş ayrılıklarını bahane edip, müzakereleri başladıktan kısa süre sonra bitirebilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Filistin'le müzakerelere yeşil ışık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN