21 idama 30 kurban

'ın Port Said kentindeki bir futbol maçında geçtiğimiz yıl 74 cana mal olan çatışmalarda sorumluluğu bulunan 21 kişi için idam kararı verilmesi üzerine çıkan olaylarda 30 kişi öldü

Giriş Tarihi: 27.1.2013
'ın Akdeniz kıyısında bulunan kentlerinden Port Said'de El Masri ve El Ahli takımları arasında 1 1 Şubat 2012'de oynanan futbol maçı sırasında çıkan ve 74 kişinin ölümüne neden olan çatışmalarla ilgili karar dün açıklandı. Mahkeme, olaylarda sorumluluğu bulunan 21 kişiye idam cezası verdi. Haklarında dava açılan diğer 52 kişiyle ilgili hükmün 9 Mart'ta duyurulacağı kaydedildi. Tutukluların, güvenlik nedeniyle başkent Kahire'deki hapishanelerde tutulduğu bildirildi.

ÖFKE VE SEVİNÇ BİR ARADA
Karar mahkeme salonunda sevinç ve öfkenin bir arada yaşanmasına neden oldu. Maç sırasında ölenlerin yakınları adaletin yerini bulduğunu savunurken, tutuklu yakınları ise mahkemenin siyasi iradenin baskısı altında kaldığını iddia etti. Kararın açıklanmasının ardından Port Said'de polisle futbol fanatikleri arasında çıkan çatışmalarda en az 30 kişi hayatını kaybetti. Ölenlerden ikisinin profesyonel futbolcu ve ikisinin de polis olduğu açıklandı. Mısır ordusuna bağlı birlikler kentin birçok noktasına barikat kurarken, polis de göstericileri dağıtmak için yoğun çaba harcadı. Ölenlerden bazıları güvenlik görevlilerinin açtığı ateş sonucu can verirken, göstericiler içinde de silahlı kişilerin bulunduğu iddia edildi. Port Said'de bütün bunlar yaşanırken, Kahire'de de El Ahli takımının taraftarları meydanları doldurdu. Fanatikler, Port Said kentinin takımı El Masri ve oyuncuları aleyhine uzun süre slogan attı.

DEVRİMİN İKİNCİ YILINA KANLI KUTLAMA: 10 ÖLÜ
Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in devrilmesinin ikinci yılını kutlamak için önceki geceden beri Kahire sokaklarında olan on binlerce kişi sık sık güvenlik güçleriyle çatışmaya girdi. Tahrir Meydanı ve çevresindeki polis barikatını aşmaya çalışan ve resmi binalara saldırıda bulunan Mısırlılardan 10'u hayatını kaybetti, olaylarda 400'den fazla insan yaralandı. Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, ölenler için taziye yayımladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
21 idama 30 kurban
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN