Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Obama'dan ülkeyi ayağa kaldıracak açıklama

Giriş Tarihi: 28.1.2013 09:00

ABD Başkanı Barack Obama, ülke çapında başlayan silah kontrolü kampanyalarına ters düşen bir açıklamayla herkesi şaşırttı.

ABD 'de 2012'de yaşanan katliamların ardından silah kontrolü yasalarının revize edilmesi için başlayan büyük kamu hareketleri, Başkan Barack Obama'nın beklenmedik açıklamasıyla darbe alabilir. Temmuz ve Aralık 2012'de sırasıyla bir sinema ve anaokulu basan silahlı saldırganların toplam 38 kişiyi öldürmesinin ardından, Obama ABD halkının tepkisine kulak vererek gerekli adımların atılacağını belirtmişti. Obama, The New Republic dergisine verdiği röportajında ise silah kontrolü hakkında verdiği sözlerle çelişen ifadeler kullandı.

SİLAHLANMA KÜLTÜRÜNÜ SAVUNDU


Obama kendisine hiç silah kullanıp kullanmadığı sorulduğunda, 'Geçmişte çok sık hedef vurmaya çalışan bir nişancı olduğunu ve Beyaz Saray davetlileriyle de sürekli atış talimi yaptığını' söyledi. Obama, "Ben, ABD'nin geçmişine uzanan avcılık geleneklerine büyük bir saygı duyuyorum. Ve bana kalırsa bunu göz ardı edenler büyük bir hata yapıyor" dedi. Obama verdiği röportajda, silahlanma konusunda ABD'li aydınların ve akademisyenlerin silahlanma alışkanlığı konusundaki görüşlerini reddederken, 'kırsal alanlarla şehirlerdeki silahlanma anlayışının çok farklı olduğunu' öne sürdü.

Obama, "Eğer babanız size 10 yaşında bir av tüfeği hediye eder ve siz bu silahla amcalarınızla tüm bir gün geçirirseniz, silahlar bir aile geleneği haline gelir. Böylece bu geleceği korumak istersiniz" dedi. ABD Başkanı, silahlanma kültürünü savunsa da, 11 ve 14 yaşlarındaki kızları Sasha ve Malia'nın Camp David'deki nişancılık partilerinden zevk almadığını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Obama'dan ülkeyi ayağa kaldıracak açıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN