Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rusya'dan silah alıyoruz

Başbakan Yardımcısı Kadri Cemil, ülkesinin Rusya'dan silah satın almaya devam ettiğini açıkladı. Cemil "İmzalanan eski anlaşmalar çerçevesinde silah sevkıyatı sürüyor" dedi

Giriş Tarihi: 28.1.2013
Uluslararası ambargoların hedefinde yer alan yönetiminin, Rusya'dan silah satın almaya devam ettiği ortaya çıktı. Suriye Başbakan Yardımcısı Kadri Cemil, Rusya radyosuna yaptığı açıklamada, ülkesinin daha önce yapılan anlaşmalar çerçevesinde Rusya'dan silah alımını sürdürdüğünü kaydetti. İsrail'in saldırı tehdidinin mevcut olduğunu savunan Cemil, "Suriye'nin egemenliğinin korunması ve güvenliği için Rus silahlarına ihtiyacımız var" şeklinde konuştu. Suriye'nin hafif silahları üretme kapasitesine sahip olduğunu hatırlatan Cemil, ABD İsrail'i silahlandırmaktan vazgeçerse, kendilerinin de Rusya'dan silah satın almayı bırakacağını vurguladı. Röportajda Suriye'de yaşayan Rus vatandaşlarının durumuna da değinen Kadri Cemil, Rusların ülkeye adapte olduğunu ve bu zor dönemde Suriye'yi terk etmek istemediklerini söyledi. Rusya, geçen hafta Suriye'deki vatandaşlarını tahliye etmek için Lübnan'ın başkenti Beyrut'a iki uçak göndermişti. Öte yandan, Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev de Amerikan CNN televizyonuna verdiği mülakatta Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın görevde kalma şansının günden güne yavaş yavaş azaldığını belirtti. Konuşmasında Esad'ın günlerinin sayılı olduğunu ima eden Medvedev, "Esad'ın her geçen gün daha da zayıfladığını düşünüyorum. Ama bir kere daha tekrarlayayım, onun gidip gitmeyeceğine karar verecek olan Suriye halkıdır. Ne Rusya, ne ABD ne de başka bir ülke bu konuda söz sahibi değildir" ifadelerini kullandı. Konuşmasında ABD ve Avrupa ülkelerine Suriye konusunda sert eleştiriler de yönelten Medvedev, söz konusu ülkelerin Esad'ın gitmesini şart koşmakla büyük bir hata yaptıklarını savundu. Medvedev Esad için de "Reformlarda yavaş kaldı" eleştirisini getirdi.

Suriye'nin ağaçları yok oluyor
İç savaş nedeniyle yaşamın zorlaştığı Suriye'de halk, çetin kış şartlarında ısınmak için çareyi ülkedeki ağaçları kesmekte buluyor. Akaryakıtın karaborsaya düşmesi yüzünden fiyatlar sıradan halkın güç yetiremeyeceği derecede yükselirken, Halep başta olmak üzere birçok bölgede parklardaki ve ormanlık alanlardaki ağaçlar kesilip odun yapılıyor. Parklarıyla ünlü Halep'in merkezinde neredeyse hiç yeşillik kalmazken, birçok nadir bitki türünün de bu arada yok olduğuna dikkat çekiliyor. Kış sonuna kadar ülkenin ciddi bir ağaç kaybına uğrayacağı tahminleri yapılıyor.

Ölen Suriyeli sayısı 50 bin
Merkezi İngiltere'nin başkenti Londra'da bulunan Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü'nden yapılan açıklamaya göre, iç savaşın başlangıcından bu yana Suriye'de hayatını kaybeden yerli insan sayısı 50 bini geçti. Bu rakamın 34 bin 492'sini siviller oluştururken, bin 619 firari askerle 12 bin 283 rejim askeri yaşamını yitirdi. Ölenlerden 3 bin 679'nun çocuk, 2 bin 120'sinin de kadın olduğu kaydedildi. Rakamlara savaşmak için ülkeye dışarıdan gelen yabancıların, tutukluların ve Şebbiha militanlarının kayıplarının dâhil olmadığı da vurgulandı. Son iki günkü ölü sayısı ise 20 olarak açıklandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rusya'dan silah alıyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN