Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Suriyeli muhalifler Paris'te toplandı

Giriş Tarihi: 28.1.2013 19:33 Güncelleme Tarihi: 28.1.2013 20:21
Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Suriyeli muhaliflere verilen yardım sözlerinin tutulmasını istedi.

Fransa'nın girişimiyle, Suriyeli muhaliflerin yöneticileri ve yaklaşık 50'ye yakın ülkenin üst düzey temsilcisinin katılımıyla bugün Paris'te bir toplantı düzenlendi.

Toplantıya, Türkiye'den Dışişleri Bakanlığı'ndan genel müdür yardımcı seviyesinde iki kişilik bir heyet katıldı.

Fabius, toplantıda yaptığı konuşmada, ''Biz burada Suriye halkına açık bir mesaj vermeliyiz ve onların yanında olduğumuzu göstermeliyiz'' dedi.
Çok sayıda ülkenin yardım sözü vermesine rağmen bu sözlerin tutulmamasından yakınan Fabius, ''İnsani ve siyasi olarak verilen yardım sözleri vakit geçirilmeden tutulmalı'' diye konuştu.

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkan Yardımcısı Riyad Seyf, yine aynı toplantıda yaptığı konuşmada, ''Suriye halkı, dünyanın, sorunlarına karşı şüphe uyandıran bir şekilde sessiz kalmasına öfkeli'' ifadesini kullandı.

Bu tür toplantıların mutlaka somut getiriler sağlaması gerektiğini savunan Seyf, ''Suriye halkının, vadedilen yardımların gelmemesi üzerine, kendilerine yönelik komplo düzenlediği hissine kapıldığını'' söyledi.

Seyf, ''Suriye koalisyonu, ''eve artık ele boş dönmemeli'' dedi.

Kuveyt'te iki gün sonra, Suriyeli muhaliflere yapılacak mali yardım konusunda konferans düzenlenecek.

Avrupa Birliği yetkililerinin, Suriye'ye yönelik silah ambargosu konusunu gelecek ay Brüksel'de masaya yatırması bekleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriyeli muhalifler Paris'te toplandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN