Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hollanda 'geri dönüşte' yaşı yükseltiyor

Hollanda'da göçmenlere kesin geri dönüşlerinde maaş alma imkanı sağlayan ve "ödenekli geri dönüş" olarak da adlandırılan uygulamadan faydalanma yaşı 45'ten 55'e çıkıyor.

Giriş Tarihi: 29.1.2013 21:05
Senato'da ele alınacak yasa, uygulamanın 2025'te tamamen son bulmasını öngörüyor.

Hollanda parlamentosunun alt kanadı Temsilciler Meclisi'nde Sosyalist Parti (SP) ile Özgürlükler Partisi (PVV) hariç tüm partilerin desteğiyle kabul edilen değişiklik tasarısına göre, daha önce 45 olan yasadan yararlanma yaşı 55'e, ülkede ikamet etme mecburiyeti ise 3 yıldan 8 yıla çıkarılacak.

Senato'da onaylandıktan sonra 1 Ocak 2014'te yürürlüğe girecek yeni yasada, kesin dönüş yapanlara verilen taşınma yardımı sonlandırılıyor. Kapsamı sadece birinci kuşak yabancılar yararlanacak şekilde daraltılan yasaya göre, belli bir maaşla geri dönüş imkanına 2025 yılında tamamen son verilecek.

Kamuoyunda "45 yaş yasası" olarak adlandırılan mevcut uygulama, işsizlik, sosyal ödenek ya da malulen emekli ödeneği alan göçmenlere 45 yaşından itibaren belli bir maaşla ülkelerine kesin dönüş imkanı tanıyor.

Haziran ayında Senato'nun gündemine gelecek yasanın burada kabul edilmesi beklediklerini belirten İşçi Partisi (PvdA) milletvekili Tuhan Kuzu, gazetecilere yaptığı açıklamada, toplumda yasa değişikliğine ilişkin oluşan rahatsızlığı anlayışla karşıladığını söyledi.

Söz konusu kanun değişikliğinin 2001'den bu yana gündemde olduğunu kaydeden Kuzu, geçen süre zarfında hemen hemen tüm partilerin bu konuda mutabakata vardığını ifade etti.

Ödenekli geri dönüş imkanının sadece Hollanda'da bulunduğunu ve ilk nesil göçmenlerin 2025'e kadar bundan yararlanabileceğini aktaran Kuzu, "Bu tarihten sonra ilk nesil insanlar oldukça azalacak. İkinci ve üçüncü nesil ise yararlanamayacak. Bu konuda partimizin görüşü net. Biz ikinci nesilden itibaren insanların buraya ait olduğunu, buranın vatandaşı olduğunu düşünüyoruz. Bu sebeplerden dolayı kanunu destekledik. Gönül bağımız elbette Türkiye'de olacak ama buranın vatandaşı olduğumuzu da artık kabul etmemiz lazım" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hollanda 'geri dönüşte' yaşı yükseltiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN