Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Halep Nehri'nde 80 ceset

Halep'teki Kuveys Nehri'nde elleri arkadan bağlı onlarca ceset bulundu. Beşar Esad'ın ordusundan 1000 kişilik bir grup ise firar ederek muhaliflere katıldı

Giriş Tarihi: 30.1.2013
Suriye'nin kuzeyindeki Halep'in Bustanu'l-Kasr bölgesinde elleri arkadan bağlı olarak idam edilen 80 kişinin cesedine ulaşıldı. Katledilen cesetleri kentin kıyısından geçen Kuveys Nehri'nden kendi imkanlarıyla çıkaran halk şoka girdi. Muhalif Suriye Genel Devrim Konseyi, kimliği belirlenemeyen kurbanların aralarında çocukların da bulunduğunu açıkladı. Cesetleri taşıyan görgü tanıkları katledilen kişilerin çoğunda işkence izine rastlandığını ve çoğunun başından vurularak infaz edildiğini söyledi. Muhalif gösterilerin başladığı 2011 Mart'tan itibaren Halep'te 7 bin 81 sivil hayatını kaybettiği belirtiliyor. Bu arada Avrupa Birliği bugün Kuveyt'te düzenlenecek Suriyelilere yardım konferansında 100 milyon euro taahhütte bulunacağını duyurdu.

ABD'DEN 155 MİLYON $

ABD Başkanı Barack Obama da Suriye halkına 155 milyon dolarlık yardım yapacaklarını açıkladı. Yardım paketi insani ihtiyaçlar için ayrılacak. Süryaniler, Beşar Esad yönetimine karşı "Suriye Süryani Askeri Konseyi"ni kurarken, Esad ordusundan ayrılan bin kişilik bir grubun ise muhaliflerin safına katıldığı açıklandı.

İÇ SAVAŞIN MEÇHUL KURBANLARI
Halep'te bulunan cesetlerin birçoğunun tanınmaz halde olduğu belirtildi. Öldürülenler arasında kadınlarla küçük yaşta çocuklar da var.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Halep Nehri'nde 80 ceset
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN