Türkiye'nin en iyi haber sitesi

4 çocuğu da şiddet kurbanı

Bireysel şiddetin tırmandığı ABD'de, 4 çocuğunu şiddete kurban veren anne Shirley Chambers, silahlanma karşıtlarının simgesi haline geldi

Giriş Tarihi: 1.2.2013
Silahlı saldırı ve katliamlar nedeniyle silah satışlarına sınırlama getirilmesi konusunun yoğun biçimde tartışıldığı ABD'de, 18 yıl içinde 4 çocuğunu şiddet olaylarına kurban veren Shirley Chambers, şiddet mağdurlarının sembol ismi oldu. Amerikan medyasında hikâyesi bütün ayrıntılarıyla anlatılan Chambers'in yaşadıkları, ülkedeki tartışmaları yeniden alevlendirecek gibi görünüyor. Şikago kentinin Cabrini-Green semtinde yaşayan Shirley Chambers, ilk çocuğunu 1995'te kaybetti. Bir çocukla arasında çıkan tartışmanın ardından vurularak öldürülen Carlos Chambers (18) aile bireylerini üzüntüye boğdu.

MİNİBÜSTEN GELEN KURŞUN

Ailenin kızı LaToya Chambers (15) ise 5 yıl sonra 2000'de erkek arkadaşı ve onun 13 yaşındaki arkadaşıyla yaşadığı tartışma sırasında öldürüldü. Genç kızın ölümünden yalnızca iki ay sonra ağabeyi Jerome Chambers da (23) öldürüldü. Jerome, sokaktan geçen bir minibüsten açılan ateş sonucu hayatını kaybetti. Acılı anne Shirley'nin son kaybı ise sağ kalan tek evladı Ronnie Chambers (33) oldu. Hayatındaki sorunlar ve karıştığı olaylar nedeniyle daha önce defalarca polis tarafından gözaltına alınan Ronnie, geçtiğimiz pazar sabahı Şikago'nun göbeğinde öldürüldü. Ronnie Chambers'ın bir zamanlar kentteki bir mafya şebekesine üye olduğu, ancak daha sonra bu yoldan vazgeçerek gençleri bilinçlendirmek için çalıştığı ortaya çıktı.

'SİLAHI SINIRLAMAK YETMEZ'
Oğlunun toprağa verilmesinden sonra CBS televizyonuna konuşan acılı anne Chambers, oğlunun değişmeye karar verdiğini, ancak yine de öldürülmekten kurtulamadığını anlattı, "Yaptığı kötü işler geçmişte kalmıştı" dedi. Şikago Belediye Başkanı Rahm Emanuel ise kentte yaşananların sadece bir silahlanma sorunu olmadığını vurgulayarak, "Sadece silah kullanımını sınırlamaya çalışmak yetmez. Değerlere dayalı yeni bir eğitim modeli kurmak gerekiyor" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
4 çocuğu da şiddet kurbanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN