Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İsrail'in Suriye planı

Giriş Tarihi: 1.2.2013 15:49

İsrail'in Suriye planını Sabah.com.tr 1 ay önce yazmıştı...İsrail, Suriye-Lübnan sınırını bombaladı. Bu haber dünya gündeminin ilk sırasına yerleşti.

28 Aralık 2012 tarihinde sabah.com.tr'de "İsrail'in Kimyasal Silah Planı" başlığıyla bir yazı yazmıştım. O yazıda İsrail'in Suriye yönetiminin elindeki kimyasal silahları adım adım takip ettiğini ve bu silahların Hizbullah'ın eline geçmesinden endişe duyduğunu vurgulamıştım.

28 ARALIK TARİHLİ YAZI'DAN BİR BÖLÜM
İsrail'in Suriye'deki kimyasal silahların akıbetini adım adım takip ettiği bir gerçek. Endişesi, kimyasal silahların Hizbullah'ın eline geçmesi. İsrail, Hizbullah üzerinden bir felaket senaryosu üretti. İlk açıklama İsrail Savunma Bakanlığında politika direktörü olarak görev yapan üst düzey yetkili Gilas Amod'dan geldi, Amod, "Suriye'deki kimyasal silahlar hala güvende, Esat düşerse asıl kaos o zaman başlar, bu silahlar başkalarının eline geçebilir" dedi.

İSRAİL ÖNCE ESAT'TAN YANA TAVIR KOYDU
İsrail'e göre kimyasal silahlar Esat'ındı ve böyle devam ettiği sürece namlular İsrail'e yöneltilmeyecekti. Bu yüzden İsrail Başbakan Yardımcısı Aralık ayında Esat'ın görevde kalmasından yana tavır sergiledi. Ancak İsrail yönetimi Hizbullah endişelerini her fırsatta dile getirdi. "Silahlar Esat'ta kalsın, Hizbullah'ın eline geçmesin" görüşünü savundu.

ŞAM MI YOKSA SINIR MI BOMBALANDI?
Peki İsrail nereyi bombaladı? Amerika, Lübnan sınırında füze taşıyan konvoyun vurulduğunu açıkladı. Suriye yönetimi ise Şam'daki askeri bir karargahın bombalandığını iddia ettti. İsrail ile Esat yönetimi arasında organik olmasa da bir bağ olduğunu farz edersek, İsrail'in Şam'ı bombalaması uzak ihtimal. Lübnan sınırı daha gerçekçi duruyor.

ESAT SİLAHLARINI NEDEN HİZBULLAH'A VERİYOR?
İsrail, silahların Esat'ın elinde kalması gerektiğini savunuyordu. O halde Esat yönetimi neden Hizbullah'a silah sevkiyatı yapıyor? Bu da acil yanıt arayan bir başka soru. Yine eldeki veriler ışığında akılları karıştıran bir durum var ortada. Çıkan sonuç ise Suriye yönetiminin artık iyice kendi başına hareket edemez olduğu. Bu konuda ciddi söylemler vardı. Suriye'nin Rusya ve İran himayesinde olduğunu düşünürsek, Şam'daki füzelerin Beyrut'a götürülmesi gayet normal görünüyor.

İSRAİL OPERASYONU GENİŞLETİR Mİ?
Şimdi ne olacak sorusuna gelince. İsrail Ordusu teyakkuz halinde. Suriye'ye direk müdahale bile konuşuluyor. Karşı cephede ise Rusya, İran ve Hizbullah'tan İsrail'in saldırılarına kınama açıklamaları geldi.

İsrail bundan sonra bombardmanı sürdürüp, operasyonu genişletir mi? Konuşulan konu bu. İsrail Ordusu olası bir Suriye müdahalesine karşı hazırlıklı. Hem Şam hem Beyrut'ta çok ciddi bir istihbarat ağı kurdukları biliniyor. Bu ağ çerçevesinde Suriye'den Lübnan'a giden tek mermiyi bile gözden kaçırmadıklarını iddia ediyorlar. Sevkiyat sürerse, İsrail yeni hükümetin kurulmasını beklemeden, kuzey sınırındaki hareketliliğe izin vermeyecektir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsrail'in Suriye planı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN