Kimyasal endişesi

Suriye ordusunun, İsrail'in Şam'ı vurduğunu iddia etmesinden sonra gözler yeniden Suriye'nin kimyasal silahlarına çevrildi. Esad yönetimi BM'ye başvurdu. İsrail'de halk gaz maskelerine hücum etti

Giriş Tarihi: 1.2.2013
Suriye ordusunun, İsrail savaş uçaklarının Şam yakınlarında bir araştırma merkezini vurduğunu iddia etmesinin ardından bölgedeki gerginlik daha da tırmandı. Saldırı konusunda tek kaynağın Suriye tarafı olması soru işaretlerini çoğaltırken, söz konusu bölgeden saldırıdan sonra çekilmiş herhangi bir fotoğrafın yayımlanmaması dikkat çekti. İsrail tarafı ise olayla ilgili sessizliğini korudu. Tel Aviv yönetiminden dün gün boyunca yapılan tek açıklama "Yorum yok" oldu. İsrail basını, Şam rejiminin saldırı açıklamasını ciddiye almadı. Ülkenin önde gelen gazetelerinde çıkan yorumlara göre, Esad yönetimi Hizbullah'a uçaksavar füzeleri taşıyan bir konvoyun Lübnan sınırında vurulmasını örtbas etmek için bu girişimde bulundu. Batılı haber ajansları ve haber kaynakları, İsrail'in Suriye'den Hizbullah'a silah taşıyan bir konvoyu vurduğunu duyurmuştu. ABD basını ise konvoya yapılan saldırıdan önce 'Washington yönetiminin haberdar edildiğini yazdı.

MİSİLLEME TEHDİTLERİ

Suriye topraklarının vurulduğunun ortaya çıkmasından sonra Rusya endişelerini iletirken, İran yönetiminden misilleme tehditleri geldi. İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, "Yapılan hamle, Suriye'nin egemenlik ve toprak bütünlüğünün açıkça çiğnenmesidir" derken, Suriye'nin Lübnan Büyükelçisi Ali Abdülkerim Ali, Şam'ın misilleme hakkının bulunduğunu kaydetti. Suriye yönetimi, saldırının ardından Birleşmiş Milletler'e şikâyet başvurusunda bulundu. Hizbullah örgütü de saldırıyı kınayarak, bu olayın, Suriye'deki çatışmaların kaynağını gösterdiğini iddia etti. İran yönetimi geçtiğimiz hafta Suriye topraklarına yapılacak herhangi bir saldırıyı kendilerine yapılmış kabul edeceklerini duyurmuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kimyasal endişesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN