'da muhaliflere hapis cezası

Giriş Tarihi: 4.2.2013 20:25
Azerbaycan'da, muhalefetin önemli isimlerinden, Müsavat Partisi Genel Başkan Yardımcısı Tofig Yakuplu ve "Real" Harekatının eşbaşkanı İlgar Memmedov'a ikişer ay hapis cezası verildi.

Yakuplu ve Memmedov, çıkarıldıkları mahkemede "toplumsal asayişin bozulmasına yönelik eylem düzenlemek ve bu eylemlerde aktif iştirak" ve "devlet memuruna karşı koymak" suçlarından mahkum edildi.

Başsavcılığı'ndan yapılan açıklamada, mahkemenin ikişer ay hapse mahkum ettiği Yakuplu ve Memmedov'un, 23-24 Ocak'ta, İsmailli bölgesinde valiye yönelik düzenlenen protesto gösterilerine katıldığı, yerel halkı polise karşı kışkırttıkları belirtildi.

Yakuplu ve Memmedov, daha önce yaptıkları açıklamada, İsmailli bölgesine olayları gözlem amacı ile gittiklerini, kimseyi kışkırtmadıklarını açıklamıştı.

23 Ocak'ta, İsmailli'de, Vali Nizami Elekberov'a ait olduğu iddia edilen bir otelin iki personelinin bir kazaya karışmasının ardından çıkan tartışmada, otel görevlilerinin kazaya karışan yerel şahıslardan birini darp etmesi üzerine bölge halkı tepki göstermişti.

Bazı vatandaşlar olaylarda karşı grubun İsmailli bölgesine hakaret ettiğini öne sürerek otelin önünde protesto gösterisine başlamış, burada üç aracı ateşe vermiş, Vali Nizami Elekberov'un evine yürüyerek evini taş yağmuruna tutmuş ve buradaki bir aracı tahrip etmişti.

Ertesi gün valinin istifasını talep eden protestocularla güvenlik güçleri arasında çıkan arbedede, çok sayıda kişi yaralanmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Azerbaycan'da muhaliflere hapis cezası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN