Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Casustan çok bilen yazar

Giriş Tarihi: 4.2.2013

Fransız yazar Villiers, istihbarat ve gözlem sonrası kaleme aldığı romanlarda, gerçekleşecek olayları öngörmesiyle üne kavuştu

Ünlü SAS kitap serisinin Fransız yazarı Gerard de Villiers, Arap dünyasını sarsan gerçek olayları, yazdığı romanlarda olayların gerçekleşmelerinden önce konu etmesi ve istihbarata dayanan casusluk öyküleriyle bir anda dikkatleri üzerine çekti. 83 yaşındaki Fransız yazar, casus Son Altesse Seressimme (SAS) Malko'nun maceralarını 1965'te, James Bond'un yazarı Ian Flemming'in ölümünden bir yıl sonra yayınlamaya başladı. İlk kitap "SAS İstanbul'da"dan beri her yıl ortalama 5 SAS romanı yazan Villiers, şu anda 197'nci SAS üzerinde çalışıyor. Genelde erotik casus kitaplarının en popüleri olarak bilinen SAS serisi, şimdiye kadar dünya çapında 100 milyon tane sattı.

BİNGAZİ SALDIRISI VE SEDAT

Yazarın geçen yıl yayımlanan "SAS Bingazi'de" eserinde Libya'da Kaddafi'nin devrilmesinden sonra güçlenen cihat hareketini ve onlara karşı operasyonlar düzenleyen CIA konu alınıyordu. Romanın yayınlanmasından 6 ay sonra Bingazi'de CIA merkezi olarak kullanılan ABD konsolosluğuna saldırılıp ülkenin Libya Büyükelçisi Christopher Stevens'ı öldürdü. 1980'de yayınladığı romanında radikal dincilerin Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat'ı öldürmesini kurgulamıştı. Sedat bir yıl sonra benzer şekilde öldürüldü. Geçen yıl yayınladığı ve Suriye'de geçen romanında ise Şam'daki istihbarat merkezine bombalı saldırıda bulunuluyordu. Kitabın yayınlanmasından bir süre sonra gerçekten bu tür bir saldırı oldu.

LOCKERBIE'DE İRAN PARMAĞI

Fransız edebiyat dünyasının burun kıvırdığı Villiers, The New York Times'a verdiği demeçte, "Benim edebi hedeflerim yok. Hikâye anlatmayı seviyorum" diyor. Eski Fransa Dışişleri Bakanı Hubert Vedrine ise, "Fransız elitleri Villiers okumadıklarını söyler. Ancak hepsi okur" diye konuştu. Kitaplarından kazandığı parayla son derece lüks bir hayat süren Villiers önce yazacağı kitabın geçtiği yere gidip 2 hafta araştırma yapan Villiers sonra evine dönüp 6 haftada kitabı yazıyor. Birçok istihbarat görevlisinin kendisiyle konuşmaya can attığını belirten Villiers SAS'ın 197'ncisinde 1988'de İngiltere Lockerbie'de düşen ve Libya'nın sorumlu tutulduğu uçak saldırısını aslında İran'ın düzenlediğini yazıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Casustan çok bilen yazar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN