Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Müslüman Kardeşler hükümete katılmayacak

Giriş Tarihi: 4.2.2013 19:29

Ürdün Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan), yeni hükümette yer alacağı iddialarını yalanladı.

Müslüman Kardeşler Teşkilatı Genel Sekreteri Hemmam Said, Teşkilat'ın resmi sitesinde yaptığı açıklamada, İhvan'ın Ürdün'de kurulacak yeni hükümete katılmayacağını belirtti.

Said, aksi yöndeki haberlerin Teşkilat ve halk arasındaki güveni sarsma amacı taşıdığını ve bunun kabul edilemez olduğunu ifade etti.

Medyada bu yönde çıkan haberleri eleştiren Said, teşkilatın stratejisinin açık ve istişare meclisleri tarafından alınan kararlara uygun olduğunu vurguladı.

Müslüman Kardeşler Teşkilatı Sözcüsü Zeki bin Erşid ise, kendilerine hükümete katılım konusunda resmi bir teklif gelmediğini belirtti.

-Ürdün'de genel seçim-


Ürdün'de 23 Ocak'ta tamamlanan 150 sandalyeli Ürdün Temsilciler Meclisi seçimlerinde en büyük avantajı 46 milletvekiliyle aşiretler sağlamıştı.

Eski meclis başkanı Abdulhadi el-Mecali, genel listede ''14 bin oy alan 2 sandalye kazanırken, ben 45 bin oyla nasıl bir sandalye kazanabilirim''diyerek seçimlerin şeffaf bir şekilde yürütülmediğini iddia etmişti.

Öte yandan seçimlere katılım oranının yüzde 56 olarak açıklanmasının ardından Müslüman Kardeşler Teşkilatı gerçek katılım oranının yüzde 24 olduğunu ileri sürmüştü.

Yeni seçim kanununa göre yürütülen seçimler İslam hareketler tarafından boykot edilmiş, İslami hareketler siyasete katılmak için, demokratik seçim kanunu, anayasal reform, seçilmiş hükmet, güçler ayrılığı, anayasa mahkemesi kurulması, güvenlik güçlerinin siyasetten elini çekmesi, yolsuzlukla mücadele şeklinde 7 talepte bulunmuştu.

Ürdün'de seçim bölgelerinden çıkacak milletvekili sayısı bölge nüfusuna oranla belirlenmezken, başbakan önceki yıllarda olduğu gibi Kral Abdullah tarafından atanacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Müslüman Kardeşler hükümete katılmayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN