Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tehlikeli yakınlaşma

Dünya; 15 Şubat'ta geçecek asteroide kilitlendi. Yarım futbol sahası büyüklüğündeki asteroid, yeryüzüne uydulardan bile yakın olacak.

Giriş Tarihi: 4.2.2013 09:51 Güncelleme Tarihi: 4.2.2013 12:21
Bugüne kadar hep filmlerde gördüğümüz göktaşı ve dünyanın sonuna ilişkin senaryolar, çok yakında gerçek olacak! Ancak filmlerdeki göktaşının dünyaya çarpma sahneleri gerçekleşmeyecek. Felaket senaryosu yazanlar bir yana; Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Araştırmaları Merkezi (NASA), 15 Şubat'ta dünyanın yakınından yarım futbol sahası büyüklüğünde bir asteroidin geçeceğini açıkladı.


HEYECAN DORUKTA

'2012-DA14' adı verilen asteroidin, şimdiye kadar dünyanın en yakınından geçen asteroid olacağı bildirildi. Tüm dünya bu tarihte gerçekleşecek yakınlaşmanın heyecanını yaşarken; NASA'nın Dünyaya Yakın Uzay Cisimleri Programı'ndan Don Yeomans, asteroidin dünyaya kesinlikle çarpmayacağının altını çizdi. Yeomans, "Dünyanın yaklaşık 28 bin kilometre uzağından geçecek asteroid, yeryüzüne insan yapımı uydulardan bile daha yakın olacak.

50 METRE GENİŞLİĞİNDE

Asteroid, Alçak Dünya Yörüngesi'ne yerleştirilen Uluslararası Uzay İstasyonu ve gözlem uyduları ile dünyanın arasından geçip yoluna devam edecek" dedi. Yaklaşık 50 metre genişliğindeki asteroidin geçişini Mojave Çölü'ndeki Goldstone Radarı ile izleyecek NASA, boyutları, dönüş hızı ve yansıtma gibi özelliklerini belirledikten sonra DA14'ün üç boyutlu radar haritasını çıkaracak.

SAATTE 29 BİN KM HIZLA GELİYOR

NASA yetkilisi Don Yeomans, gökcisminin, saatte 29 bin kilometre hızla hareket ettiğini söyledi. Asteroid bu yüzden amatörler tarafından gözlenemeyecek. Sadece deneyimli ve şanslı gözlemciler, DA14'ü bir anlığına görebilecek.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tehlikeli yakınlaşma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN