Dışişleri Bakanlığı'ndan Maliki'ye sert yanıt

Dışişleri Bakanlığı, Irak Başbakanı Nuri el-Maliki'nin, Türkiye'nin Irak'a ve diğer bölge ülkelerine yönelik politikaları hakkında, hayal mahsulü iddialarda bulunduğunu belirtti.

Giriş Tarihi: 5.2.2013 17:14
Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Irak Başbakanı Nuri el-Maliki'nin Lübnan'da yayın yapan bir televizyon kanalına 2 Şubat günü verdiği mülakatta, Türkiye'nin Irak'a ve diğer bölge ülkelerine yönelik politikaları hakkında, hayal mahsulü iddialara yer verdiği kaydedildi.

Açıklamada, esasen ciddiye alınacak bir tarafı bulunmayan söz konusu iddiaların, Türkiye tarafından dost ve komşu olarak bilinen bir ülkenin başbakanı tarafından telaffuz edilmiş olmasının, en hafif tabiriyle, üzüntü verici olduğu belirtildi.

Türkiye'nin izlediği politikanın özünün, bu vesileyle bir kez daha hatırlatılmasında yarar görüldüğüne işaret edilen açıklamada, ülkelerin toprak bütünlüğü ve siyasi birliğinin korunmasının, içişlerine karışılmaması ve ilişkilerin karşılıklı saygı içinde yürütülmesinin, Türkiye'nin dış politikasının temel parametrelerini oluşturduğu vurgulandı.
Açıklamada Türkiye'nin, etnik, mezhepsel ve dini köken temelinde her türlü ayrımcılığa karşı olduğu ve bu tür ayrımcılıkların bölge için en önemli tehdidi oluşturduğuna inandığına işaret edilirken, bölgede tüm ülkelerde insan odaklı, her vatandaşın temel hak ve hürriyetlerden eşit olarak yararlandığı, özgür ve müreffeh toplumların mevcudiyetini ilke edindiği, krizlerin de barışçı yollardan ve siyasi diyalogla çözümlenmesini savunageldiği belirtildi.

Türkiye'nin bu amaçlar doğrultusunda dayanışma ruhu içinde, bölge ülkeleriyle yapıcı ve samimi işbirliğini her zaman sürdürdüğünün bildirildiği açıklamada, "Bu çerçevede bugüne kadar Irak'ın birlik ve bütünlüğü ile istikrar ve refahı için sar fettiğimiz samimi çabalar ortada iken, ülkemize yönelik bu tür mesnetsiz iddialarda bulunulması, Irak Başbakanı'nın kendi şahsına ait olumsuz özellikleri ve yaklaşımları, başkalarına yansıtmaya çalışmasından başka bir şey değildir. Irak Başbakanı'nın ülkemizdeki durum ile, yıllardır büyük acı ve zorluklara sabırla göğüs geren kardeş Irak halkının durumu arasında paralellikler kurması da adı geçenin gerçeklik duygusundan ne derece kopuk bir ruh haline sahip olduğunu göstermektedir" ifadeleri yer aldı.

Açıklamada, yedi yıldır görevde olan Irak Başbakanı'nın bu uzun süre içinde ülkesindeki toplumsal barışı ve huzuru sağlayamadığı gibi, daha da geriye götürmesinin, ayrıca, dünyanın en zengin doğal kaynaklarına sahip olan Irak'ta halkın en temel günlük ihtiyaçlarını dahi karşılamakta ciddi sıkıntılar çekmeye devam etmesinin, son derece düşündürücü olduğuna dikkati çekildi.

Dışişleri açıklamasında ayrıca, "Irak Başbakanı'nın ülkesinin karşı karşıya bulunduğu sorunların nedenini dışarıda arayıp, dost ve komşu ülkelere yönelik temelsiz suçlamalarda bulunmak yerine, Irak halkının artık daha fazla ertelenemeyecek boyutlara ulaşan meşru demokratik taleplerinin gereğini yerine getirmesini, Irak Anayasası'na ve demokratik kurumlarına saygı göstermesini, ülkesinde ve bölgemizde gerginliği ve kutuplaşmayı tırmandıran politikalarına son vermesini temenni ediyoruz" denildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dışişleri Bakanlığı'ndan Maliki'ye sert yanıt
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN