Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İran'da kılıçlar çekildi

Cumhurbaşkanlığı seçimine 4 ay kala İran karıştı. Ahmedinecad, halefi olması beklenen Laricani'nin ailesini yolsuzlukla suçladı. Laricani ise Ahmedinecad'a ikinci kez söz hakkını vermedi

Giriş Tarihi: 5.2.2013
İran'da haziran ayında yapılacak cumhurbaşkanı seçimleri öncesinde siyasi tansiyon iyice yükseldi. Mevcut Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad ile haziranda ülkenin yeni lideri olması beklenen Meclis Başkanı Ali Laricani, parlamentoda sert şekilde tartıştı. Pazar günü düzenlenen oturumda Ahmedinecad'a yakın bir isim olan İş, Refah ve Kooperatif Bakanı Abdulrıza Şeyhülislam hakkında verilen gensoru görüşüldü. Bakanını korumak için kürsüye çıkan Ahmedinecad, Laricani'nin kardeşi Fazıl Laricani'nin rüşvet aldığını iddia etti ve bir de ses kaydı dinletti. Ancak Şeyhülislam'ın oturuma katılan 272 milletvekilinden 192'sinin oyuyla görevden alınmasını engelleyemedi. Şeyhülislam, Ahmedinecad'ın ikinci döneminde görevden alınan 9'uncu bakanı oldu. Meclis Başkanı Laricani'nin Ahmedinecad'a cevabı ise daha sert oldu. Ülkenin en güçlü ismi olan Dini Lider Ayetullah Hamaney'e çok yakın bir isim olan Laricani, "Bu yaptığınız ahlaklı bir şey mi? O kürsü size özel değil. Sizden beklenenleri cevaplamalısınız. Mafyavari davranışlarınızı herkesin görmesi iyi oldu" dedi.

'UZAYA GİDEBİLİRİM'
Ahmedinecad yeniden söz hakkı almak istediğinde ise Laricani, "Yeterince söz hakkı aldınız. Bu kadar yeter " dedi. Ahmedinecad da söz hakkı verilmeyince oturumu terk etti. Fazıl Laricani de Ahmedinecad'a karşı "halka yalan yaymaktan" dava açacağını açıkladı. Ali ve Fazıl Laricani'nin bir diğer kardeşi Sadık Laricani ülkenin Yargı Gücü Başkanı olarak görev yapıyor. Ahmedinecad, yasalar gereği hazirandaki seçimde aday olamayacak. Yaşananların arkasında Hamaney ile Ahmedinecad arasında uzun süredir devam eden güç çekişmesinin olduğu söyleniyor. Öte yandan dün Tahran'da İran'ın ürettiği iki uydunun tanıtımına katılan Ahmedinecad, "4-5 yıl içinde uzaya bir insan göndereceğiz. Eğer istenirse ülkem için uzaya gidebilirim" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İran'da kılıçlar çekildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN