Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarihi yolculuk yeniden başladı

Giriş Tarihi: 5.2.2013

İngiliz kâşif Ernest Shackleton'ın 1916'da Antarktika'da 5 kişiyle çıktığı bin 300 kilometrelik kurtarma yolculuğu, aynı teknolojiyle yeniden canlandırılıyor

Günümüzden bir asır önce İngiliz kâşif Ernest Shackleton'ın gerçekleştirdiği ölümcül derecede zorlu yolculuk yeniden başlıyor. 4 İngiliz ve 2 Avustralyalı maceraperest, Antarktika'da bulunan Elephant Island'dan yola çıktı. 12 gün sürmesi beklenen yolculukta maceraperestler, Shackleton'ın kullandığı 7 metrelik iki direkli yelkenlinin aynısını kullanacak. Deniz yolculuğu boyunca teknede uyuyacak ekip, günde bir kez yemek yiyecek. Kara yolculukları başladığı zaman da efsane kâşif Shackleton ile aynı ekipmanları kullanacak olan ekibin başındaki Tim Jarvis yolculukları başlamadan önce "Toplam bin 500 kilometre gideceğiz" dedi. Shackleton 28 kişilik mürettebatıyla 1914'te İngiltere'den yola çıktı. Antarktika'yı kutup üzerinden boydan boya geçecekti ama gemisi 1915'te buzullara sıkıştı.

MÜRETTEBATTAN KİMSE ÖLMEDİ

Shackleton ve ekibi gemiyi terk edip buzların üzerinde kamp kurdu. Daha sonra 1916'da 3 farklı gemiyle Elephant Adası'na ulaştı. 1916'da Shackleton buradan da beraberindeki 5 kişi ile yardım bulmak için Falkland Adaları'na bağlı South Georgia'ya doğru yola çıktı. Bin 300 kilometrelik yolu 16 günde tamamladı. Bu zorlu yolculukta hiç kimse hayatını kaybetmedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarihi yolculuk yeniden başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN