Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Beyinsel obezite

Beyinde tokluk hissini düzenleyen leptin hormonundaki kişiden kişiye değişen seviye farklarının obezite riskini belirlediği anlaşıldı

Giriş Tarihi: 6.2.2013
ABD'deki Kaliforniya Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmada beyinde iştah ve tokluk hislerini düzenleyen leptin hormonuna direnci olanların kilo almayı durduramadığı, bu durumun da obezite tedavisinde ciddi sıkıntılar yarattığı tespit edildi. Yani kişinin sadece beslenme tercihleri veya hareketsizliğinin değil beyindeki açlık hormonunun azlığı, çokluğu ve direnci de insan kilosunda belirleyici oluyor. Beyne yemeyi durdurması gerektiğini ileten leptine karşı dayanıklılık daha fazla kilo alınmasına neden oluyor. SABAH, Türk doktorlara obezite, beyin ilişkisiyle ilgili görüşlerini sorduk;
Prof. Dr. Ziya Mocan (İç Hastalıkları Uzmanı): İnsanlar yemek yediği zaman beyne leptin salgılanıyor ve bu doygunluk olduğunu gösteriyor. Bu beyne iletilemediği zaman leptin direnci söz konusu oluyor. Leptin hormonu tedavisi henüz piyasada yok. Leptin direncini azaltacak bir ilaç buldukları zaman obezite tedavisinde başarılı olunabilecek.
Uzm. Dr. Ayça Kaya (Metabolizma Hastalıkları Uzmanı): Leptin verilerek obezite tedavi edilebilir ama her obezde leptin direnci vardır demek doğru değil. Tek sebep leptin olmayabilir. Leptin verilse tedavi edilebilir diye düşünülüyor ama bazılarında leptin direnci tedavi edilemiyor.
Doç. Dr. Serdar Dağ (Nörolog): Kilo alımını sadece beyne bağlamak zor. Stres veya sevinç gibi durumların yemek yemede etkisi büyüktür.

Kilo kaybını sağlayan aşının testi başarılı
Ameri ka'nın Minneapolis kentinde yapılan bir test, 12-19 yaşları arasında obez çocukların kilo vermesine yardımcı oldu. Çocuklara, içinde GLP-12 isimli kimyasal maddenin bulunduğu aşının uygulandığını belirten yetkililer, bu ilacın çocukların iştahını kestiğini ve böylece kilo kaybına yol açtığını söyledi. Aşının önümüzdeki 5 yıl içinde piyasaya sürülebileceği belirtildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Beyinsel obezite
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN