Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Pasifik'te

'nun güneyindeki açıklarında 8.0 büyüklüğünde meydana geldi.

Giriş Tarihi: 6.2.2013 07:00 Güncelleme Tarihi: 6.2.2013 14:14
Pasifik Okyanusu'nun güneyindeki Solomon Adaları açıklarında 8.0 büyüklüğünde deprem meydana geldi. 1,5 metrelik dalgalar 3 yerleşim biriminde hasara yol açtı. 5 kişinin öldüğü, 2 kişinin ise kaybolduğu bildirildi. Yaralıların ise hastaneye kaldırıldığı kaydedildi.

Amerikan Jeolojik Araştırmalar Merkezi, in merkez üssünün Makira Ulawa vilayetinin başkenti Kirakira'nın 340 kilometre doğusunda olduğunu ve depremin yerin 5 kilometre derinliğinde gerçekleştiğini bildirdi. Bu depremin ardından 6.4 ve 6.8 büyüklüğünde artçı şoklar da yaşandı. Hawaii'deki Pasifik Uyarı Merkezi, , Vanuatu, Nauru, Papua Yeni Gine, Tuvalu, New Caledonia, Kosrae, Fiji ve Kiribati için tsunami uyarısında bulunmuştu. Merkez daha sonra bu uyarıyı kaldırdı.

JAPONYA TSUNAMİ UYARISI VERMEDİ

Japonya'yı 2 yıl önce vuran deprem ve ardından gelen tsunami nedeniyle Solomon Adaları açıklarında yaşananlar yakından takip ediliyor. Meteoroloji Ajansı, tsunaminin ülkeyi etkilemesinin beklenmediğini açıkladı. Ajans, "Depremle ilgili çalışmalara devam ediyoruz. Ancak bu depremin Japonya'yı etkilemesi çok zor. Tsunami uyarısı vermeyi düşünmüyoruz" açıklamasını yaptı.

Japonya'nın yanı sıra Avustralya'daki Meteoroloji Bürosu da, herhangi bir risk görülmediği için tsunami uyarısının verilmediğini duyurdu. 200'den fazla adadan oluşan Solomon Adaları devletinde 552 bin kişi yaşıyor. Adalar, dünyadaki depremlerin yüzde 90'ını oluşturan Pasifik Ateş Çemberi adlı volkanik bölgenin üzerinde bulunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Pasifik'te deprem
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN