Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Obama'nın barış turu

Giriş Tarihi: 7.2.2013

ABD Başkanı Obama'nın İsrail ve Filistin'i ziyaret edeceğini açıklaması, bölgede barış için yeni umutlar doğurdu. Abbas, ziyareti ABD'nin bölgedeki yeni politikasının başlangıcı olarak niteledi

2008'de başkan seçildikten sonra ilk yurtdışı ziyaretini Türkiye'ye yapan ABD Başkanı Barack Obama'nın ikinci dönemindeki ilk yurtdışı ziyaretini İsrail ve Filistin'e yapacağını açıklaması, bölgede barış için yeni umutlar doğurdu. Birleşmiş Milletler nezdinde devlet olarak tanınma çabalarını sürdüren Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Obama'nın ziyaretini ABD'nin bölgedeki yeni politikasının başlangıcı olarak niteledi. Abbas, Obama'nın ziyaretini, Filistin devletinin tanınması konusunda önemli bir adım olarak görüyor.

ÜÇ GÜNDEM VAR
22 Ocak'taki seçimlerden galip çıkan İsrail Başbakanı Benyamin Netahyahu da bu ziyareti, Obama ile uzun zamandır kötü giden ilişkileri geliştirmek için bir fırsat olarak değerlendirecek. Zira 2008'de başkan adayı iken İsrail'i ziyaret eden Obama, başkan seçildiğinden bu yana İsrail'e adım atmadı ve Netanyahu'nun Washington ziyaretlerinde de çok sıcak bir atmosfer oluşmadı. Obama ayrıca Bill Clinton'ın 1998'deki ziyaretinden bu yana ilk kez görevdeki bir ABD başkanı olarak Batı Şeria'yı ziyaret etmiş olacak. Obama'nın İsrail, Batı Şeria ve Ürdün'ü kapsayan Ortadoğu ziyaretindeki ajandasında ise üç önemli gündem maddesi var. 2009'da dünya barışına katkılarından dolayı Nobel Barış Ödülü alan Obama'nın birinci önceliği, İsrail-Filistin meselesinde mesafe kat etmek. İkinci öncelik İran'ın nükleer silahlanma tehdidi. Obama'nın üçüncü ve en sıcak konu ise Suriye meselesi. Uzmanlar, ziyaretin büyük beklentiler yaratmasını gerçekçi bulmuyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Obama'nın barış turu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN