Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Suriye'de sokak savaşları

Esad güçleri Şam'daki savunma hattını kaybetmemek için muhaliflerin keskin nişancı yerleştirdiği üç noktayı bombardımana tuttu. Esad ve muhaliflerin çatışması, kentin Cobar bölgesinde yoğunlaşıyor

Giriş Tarihi: 8.2.2013
İç savaşın tüm hızıyla devam ettiği Suriye'nin başkenti Şam'ın, çarşamba gününden itibaren Devlet Başkanı Beşar Esad ile muhalif güçler arasındaki en büyük çatışmalardan birine sahne olduğu haberleri geliyor. Bölgedeki aktivistler, Esad'a bağlı güçlerin kentin kuzeyindeki Kasiyun Dağı'ndan Cobar bölgesini hava borbardımanına tuttuğunu belirtirken, kentten gelen görüntüler anlatılanları doğruluyor. Muhaliflerin kent merkezinin güneyindeki Cobar'a giden yolu bloke ettiği ve ordunun konuşlandığı bölgeleri ele geçirdiği, ordununsa savunma hattını korumak için saldırıya geçtiği belirtiliyor. Cobar'da çekilen fotoğraflarda, binalardan yoğun dumanın yükseldiği görülürken, Özgür Suriye Ordusu'na bağlı (ÖSO) keskin nişancıların harabeye dönen binalarda üs kurdukları dikkat çekiyor.

SAVUNMA AMAÇLI SALDIRI
22 aydır süren ve en az 60 bin kişinin hayatını kaybettiği Suriye'nin başkenti Şam'da şimdiye kadar hava gücü üstünlüğüyle muhalifleri bastırmayı başaran Esad güçlerinin bombardımanı; Cobar, Zamalka ve Hacer Esved bölgelerinde yoğunlaşmış durumda. Esad güçlerinin amacının, muhaliflerin ordu üslerine yakın yerlere yerleştirdikleri kesin nişancı pozisyonların yok edilmesi olduğu belirtiliyor. Muhaliflere göre, rejim güçleri yeterli desteği almadan kentte ilerlemek istemiyor. Onun yerine, savunma hattının muhaliflerden temizlenmesine çalışıyor. Muhaliflerse güneydeki Dera'dan gelen 7 bin 200 kişilik güçle orduya karşılık vermeye çalışıyor. Şam'da salı ve çarşamba günleri 30 kişinin öldüğü açıklanırken, merkezi Londra'da bulunan Suriye İnsan Hakları Örgütü önceki gün ülke çapında 144 kişinin öldüğünü belirtiyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriye'de sokak savaşları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN