Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rusya, Suriye'de çözüm için devrede

Giriş Tarihi: 10.2.2013

Rusya'nın girişimleriyle Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim ve Suriye Ulusal Konseyi Başkanı Muaz El Hatib yakında Moskova'ya giderek görüşmelerde bulunacak

Suriye'de iki yılını doldurmak üzere olan halk ayaklanması ve iç savaşta diplomatik çözüm sürecine hız verildi. Muhaliflerin Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'la müzakereye hazır olduklarını açıklamalarından sonra, Rusya süreçteki rolünü arttırdı. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mikhail Bogdanov'un yaptığı açıklamaya göre, Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim ve Suriye Ulusal Koalisyonu Başkanı Muaz El Hatib yakında Moskova'ya giderek yetkililerle görüşmelerde bulunacak. Muallim ve Hatib'in ikili görüşme yapıp yapmayacakları konusu ise henüz netlik kazanmadı. Öte yandan Suriye Enformasyon Bakanı Umran Zuabi, Suriye yönetiminin hiçbir ön şart olmaksızın muhaliflerle görüşmeye hazır olduğunu bildirdi. Zuabi "Kapımız ve gönlümüz diyalog için gelen her Suriyeliye açık. Bu konuda ciddiyiz" dedi.

ABD DE SÜRECİ DESTEKLİYOR
ABD yönetimi de Suriyeli muhaliflerle Esad yönetimi arasındaki barış müzakerelerini destekliyor. Muaz El Hatib, geçtiğimiz günlerde Almanya'nın Münih kentinde ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile bir araya gelerek, Suriye'deki son durumu değerlendirmişti. Hatib'in barış çabalarına bazı muhalif grupların şiddetle karşı çıktığı biliniyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rusya, Suriye'de çözüm için devrede
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN