Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Türkiye daha fazla vize kuyruğunda beklemez'

İtalyan Büyükelçi Scarante, Türkiye'ye uygulanan AB vizesinin tamamen kaldırılması gerektiğini ve bunun için Brüksel'de girişim başlatan ilk ülkenin İtalya olduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 10.2.2013
İtalya'nın Ankara Büyükelçisi Gianpaolo Scarante, Avrupa Birliği'nin (AB) Türkiye'ye uyguladığı vizenin adil olmadığını söyledi. Scarante, normalde bir haftalık veya en fazla 6 aylık verilen Schengen vizesini Türklere artık 1 ila 5 yıllık verdiklerini belirtti. Ama yine de Scarante, "Vize kolaylığı gibi şeylerle lafı dolandırmak istemiyorum. İtalya olarak Türkiye'ye vize uygulanmasına karşıyız, tamamen kaldırılmasını hedefliyoruz" demekten kendini alamadı. Türkiye'ye uygulanan vizenin kaldırılması için Brüksel nezdinde girişim başlatan ilk kişinin eski İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini olduğunu söyleyen Büyükelçi Scarante, bu konuda İtalya'nın elinden geleni yaptığını ve yapacağını söyledi.

PETROLÜMÜZ ARKEOLOJİ

Türkiye-İtalya arasındaki ticari hacmin 20 milyar dolara çıktığını ve Türkiye'de bin İtalyan şirketin faaliyet gösterdiğini hatırlatan Büyükelçi Scarante, iki ülke arasındaki ilişkinin ekonomiden öte olduğunu söyledi. İki ülkenin de tarihi dokusunun çok kıymetli olduğunu hatırlatan Scarante, "Bizlerin petrolü, arkeolojik alanlarımız ve mimari eserlerimizdir" dedi. Türkiye'den kaçırılan arkeolojik eserlerin iadesi için başlatılan hukuki mücadeleyi desteklediğini söyleyen Scarante, İtalya'nın da aynı şeyden mustarip olduğunu ve Türk-İtalyan yargısının bu alanda işbirliği halinde olduğunu belirtti. Karkamış'taki arkeolojik kazıları ve Süleymaniye Camisi restorasyonundaki işbirliğini önemsediğini söyleyen Büyükelçi, Türkiye'nin nitelikli iş gücü ile İtalya'nın mimari ve arkeoloji alanındaki tecrübesini buluşturmayı hedefliyor. Scarante, "Mimari alandaki işbirliğimiz tüm hızıyla devam ediyor. Dün Taksim Anıtı'nı yaptık, bugünse Boğaz'daki üçüncü köprüyü ortak yapıyoruz" dedi ve işbirliğinin sınıf atladığını şöyle ifade etti: Rusya'daki havalimanı projesini, iki ülkenin bu alanda güç birliği yapması sayesinde Türk-İtalyan konsorsiyumu aldı.

VENEDİK SARAYI MUCİZESİ
Venedikli Büyükelçi Scarante'nin eşi Barbara'nın restorasyon planlarını yaptığı Venedik Sarayı, bir Türk firması tarafından 2 hafta içinde restore edildi. Bu sene Venedik Sarayı'nda 20 etkinlik planlanıyor.

İTALYAN UFUKLARI'NDA 60 ETKİNLİK
İtalya'nın Ankara Büyükelçisi Gianpaolo Scarante, bu sene üçüncüsü düzenlenen Orizzonti Italiani (İtalya Ufukları) başlığı altındaki organizasyonlar dizisinin 2013 programını tarihi Venedik Sarayı'nda anlattı. İtalya'nın bilmediğimiz yönlerini tanıtan İtalyan Ufukları çerçevesinde Türkiye'de 60 etkinlik düzenlenecek. Giuseppe Verdi'nin 200'üncü doğum yılı nedeniyle İstanbul'da "Viva Verdi" başlığıyla ünlü bestecinin aryaları en çok dikkat çekenler arasında. İstanbul Fatih'te 20 yıldır unutulmuş Küçük Mustafa Paşa Hamamı'nda İtalyan küratörlerin düzenleyeceği "İstanbul ve Su" temalı enstalasyon da bence en iddialı etkinliklerden biri olacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Türkiye daha fazla vize kuyruğunda beklemez'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN