Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mali'ye İHA takibi

ABD, Nijer'le imzaladığı yeni savunma anlaşmasıyla, insansız hava araçlarını (İHA) Mali ve Kuzey Afrika'nın tamamında kullanarak El Kaide Örgütü ile mücadeleyi yoğunlaştırmayı planlıyor

Giriş Tarihi: 11.2.2013
Mali'deki silahlı grupların Fransa operasyonuyla etkisiz hale getirilmesinden sonra, ABD'nin de Mali ve bütün Kuzey Afrika'da El Kaide ile etkin şekilde mücadeleye başlayacağı bildirildi. Wall Street Journal gazetesinin haberine göre Nijer'le savunma anlaşması imzalayan Washington yönetimi, bu ülkede kuracağı insansız hava aracı (İHA) üsleriyle Mali'de operasyonlara başlayacak. El Kaide'nin Kuzey Afrika kolu olan İslami Mağrib Örgütü'nün liderlerinden Muhtar Belmuhtar'ın öncelikli hedef seçileceği saldırıların, bütün bölgeye yayılacağı kaydedildi. ABD Savunma Bakanlığı'na yakın çevreler, El Kaide'nin Mali'de faaliyet gösteren koluyla mücadele için ilk etapta 96 milyon dolarlık bir bütçe ayrıldığını açıkladı. Nijer'de 50 dolayında askeri personel bulunduran ABD'nin, yakında bu sayıyı daha da artırmayı ve tıpkı Afganistan, Pakistan ve Yemen'de olduğu gibi bölge ülkelerinin ordularıyla koordinasyon içinde El Kaide'ye karşı operasyonlar düzenlemeyi planladığı belirtildi. Washington yönetiminin, geçtiğimiz eylül ayında Libya'nın Bingazi kentinde Büyükelçi Chris Stevens ve 3 diplomatın hayatını kaybettiği saldırının da El Kaide tarafından düzenlendiğini belirlediğini hatırlatan kaynaklar, söz konusu İHA operasyonlarının Kuzey Afrika'da örgüte ciddi bir darbe indireceğini vurguladı.

TÜRKİYE'DEN MALİ'YE OSMANLI TARZI CAMİ
Mali'nin kuzeyinde silahlı gruplara karşı uluslararası operasyonlar devam ederken, Türk ve Malili işçiler başkent Bamako'da inşa edilen Osmanlı mimarisindeki Eyüp Sultan Camisi'ni tamamlamak için uğraşıyor. Eyüp Müftülüğü'nün girişimleriyle başlatılan inşaata hayırsever Türk işadamları da destek veriyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mali'ye İHA takibi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN