Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Obama soyadı her yerde

Giriş Tarihi: 11.2.2013

Üç üvey annesi ve üç babaannesi bulunan Başkan Obama'nın akrabalarına, Çin'den İngiltere'ye, Kenya'dan ABD'ye dünyanın dört bir köşesinde rastlamak mümkün...

Barack Obama'nın 2008'de ABD'nin ilk siyahi başkanı olmasından sonra karizmatik politikacı hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen basın, ailesinin soyağacını araştırmaya başlamıştı. Amerikalı beyaz bir anne ve Kenyalı siyahi bir babanın oğlu olan Obama'yı araştıran gazeteciler, beklediklerinden çok daha renkli ve ilginç bir aileyle tanıştı. Geçen ay Kenya'da bölgesel seçimlerde aday olarak öne çıkan Obama'nın üvey kardeşi Abongo Malik Obama, Beyaz Saray'la bağlarını seçim malzemesi olarak kullanınca, başkanın ailesinin Afrika kökenli yarısı üzerine daha fazla ilgi odaklandı. Abongo Malik, Başkan Obama'yla yakın bağlarını kullanıp bölgeyi zenginleştireceğini söylüyor. Abongo Malik'in soyadının seçimlerde onu başarıya götüreceğine kesin gözüyle bakılsa da, tüm aile bu kadar şanlı değil. Ayrıca başkanla kan bağı olmasa da dünyanın en bilinen soyadlarından biri olan Obama soyadına sahip olmanın birçok fırsat getirdiği de kesin.

VEFASIZLIK İDDİASI

7 üvey kardeşi olan Obama'nın 3 üvey annesi ve 3 babaannesi var. Aile üyeleri ayrıca Çin'den İngiltere'ye, Kenya'dan ABD'ye kadar dağılmış durumda. Barack Obama'nın babası Barack Hussein Obama Sr'nin 1982'de araba kazasında ölene kadar annesi dışında 3 kadınla evlenmesi ve her birinden çocukları olması, soyağacını şekille ifade etmenin tek seçenek olduğunu gösteriyor. 2004'te Illinois'den senatör olarak seçilmesinden beri basının dikkatini çeken Hawaii doğumlu Obama, o günden beri Müslüman olduğunu gizlemek ve hatta ABD doğumlu olmamak suçlamalarıyla karşılaştı. Ailesinde Müslüman, Hıristiyan ve hatta Yahudiler bulunması durumu pek kolaylaştırmadı. Basının, en küçük üvey kardeşi George Obama'nın çektiği maddi zorlukları haber yapması da başkanın ailesine sırtını döndüğü suçlamalarına yol açtı. Ancak en zor günlerinde de imdadına yine ailesi yetişti. Sarah Nine olarak hitap ettiği dedesinin üçüncü eşi ve üvey babaannesi Sarah Ogwel Obama bu suçlamalar karşısında fikri sorulunca, kendisinin Müslüman olduğunu ve Başkan Obama'nın Hıristiyan olduğunu ve bu devirde bunun hiç de şaşırılacak bir gelişme olmaması gerektiğini söyleyerek, üvey torununu savunmuştu. İkinci başkanlık dönemine yeni başlayan Obama'nın önümüzdeki 4 yılda ailesinin Afrika kökenli yarısından hem destek hem de zarar göreceğine kuşku yok. Annesi tarafından büyütülen ve ancak gençlik yıllarında babasının ailesiyle iletişime geçen Obama'nın, önümüzdeki dönemde de yakın ilişkilerini koruyacağına şüphe yok.

GENÇLİĞİNDE AİLEYLE TANIŞTI
Amerikalı beyaz bir anne ve Kenyalı siyahi bir babanın oğlu olan Barack Obama'nın hayatını araştıran gazeteciler, büyük, renkli ve çok uluslu bir aileyle karşılaştı. Annesi tarafından yetiştirilen Barack Obama, üvey kardeşleriyle ve baba tarafından akrabalarıyla ancak gençlik yıllarında tanışma fırsatı buldu.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Obama soyadı her yerde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN