Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu adam 195 gündür açlık grevinde

Giriş Tarihi: 12.2.2013 15:29

Samir İsavi, 2011 Ekim ayındaki tarihi esir takası sırasında İsrailli asker Gilad Şalit'e karşılık serbest bırakılan 1027 Filistinli esirden biriydi.

Dışarı çıktıktan kısa bir süre sonra yeniden tutuklandı. Ramle Cezaevine konuldu. İsrail makamları, Kudüs dışına çıktığı gerekçesiyle infazını yakan Filistinli esirin, önceden kalan 20 yıllık cezasını da ekleyerek, İsavi'yi yeniden mahkum etmek istiyor. Filistinli esir, diğer esirlerle birlikte başlatılan açlık grevine katıldı ve tam 195 gündür açlık grevi eylemi yapıyor.

Bu süre içerisinde geçen ay Kudüs'te mahkemeye getirilen ve tekerlekli sandalye ile getirildiği adliye koridorlarında İsrailli gardiyanlar tarafından tarkaklanan, ailesiyle görüştürülmeyen Samir İsavi'nin sağlık durumunun çok kritik olduğu açıklandı.

İsavi'nin avukatı sıvıyla beslenen çoğu zaman bunu da reddeden Filistinli esirin 49 kilograma düştüğünü, nabzının çok düşük attığını, bacak ve göğüs ağrılarıyla, böbrek yetmezliği çektiğini söyledi. Filistinli esirin açlık grevinin nedenine gelince.
İsrail'de yasalar gereği askerler göz altına aldıkları Filistinlileri hapse atıyor ve göz altı süreleri 6 ayda bir sonsuz kez tekrarlanabiliyor. Bu durumda Filistinli esirler, yargı önüne çıkarılmadan yıllarca tutuklu kalabaliyor. İsavi de diğer esirler gibi bir an önce yargılanarak, cezasının kesinleşmesi için açlık grevi eylemi yapıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu adam 195 gündür açlık grevinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN