Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Diktatörler mi Müslüman Kadeşler mi?

Tunus, Mısır, Libya ve Suriye. 2 yıl önce dört diktatörün yönettiği dört ülke. Kiminde 20 kiminde 40 yıllık diktalar vardı.

Giriş Tarihi: 12.2.2013 11:34
Hepsinde Müslüman Kardeşler örgütüne üye olmak idam cezası demekti. Bu ülkelerde Müslüman Kardeşlere gönül verenler ya asılıyor ya da haklarındaki idam kararlarından kurtulmak için sürgün ediliyorlardı.

Arap Baharı geldi, diktatörler gitti. En azından Tunus'ta, Mısır'da ve Libya'da diktatörler gitti. Seçim yapıldı hepsinde Müslüman Kardeşler iktidar oldu. Suriye'de ise bugün hala ayakta olan Esad rejiminin karşısındaki muhalif oluşumun en büyük hissedarı Müslüman Kardeşler temsilcileri.

2 yıl önce ayaklanmalar başlayıp, domino taşı gibi diktatörlerin devrildiği günlerde, herkes "Müslüman Kardeşler geliyor" diyordu. Bu batıda korkuya neden oluyor özellikle İsrail'in Ortadoğu'da Müslüman Kardeşlerin yönettiği ülkelerin arasında tek başına kalacağından bahsediliyordu.

Müslüman Kardeşler iktidarlara geldi de ne değişti? Şu an bu ülkelerde hala ayaklanma var. 2 yıl önce diktatörlere karşı ayaklananlar şimdi diktatörlerden boşalan koltuklara seçimle işbaşına getirilerek, oturtulan Müslüman Kardeşler ekolünü benimsemiş sivil iktidarlara ayaklanıyor.

Mısır'da Müslüman Kardeşlerin adayı Muhammed Mursi sancılı bir seçim sürecinin ardından Cumhurbaşkanı oldu. Onun seçilmemesi için askeri vesayet elinden gelenin fazlasını yaptı. Önce Müslüman Kardeşlerin çoğunlukta olduğu meclis feshedildi ardından Cumhurbaşkanının yetkileri kısıtlandı. Mursi, tüm bu hakları zor da olsa geri alınca, Tahrir'de Mübarek karşıtı eylemler bu kez kendisi için yapıldı.

Tunus'ta Zeynel Bin Abidin Ali bir diktatördü, kaçtı. Yerine yasaklı olan Müslüman Kardeşler iktidara geldi. Ancak şu anki manzara Mısır'daki gibi. Zeynel Bin Abidin Ali'ye yönelik ayaklanma şimdi Müslüman Kardeşlerin başında.

Libya'da zaten hala geçiş süreci tamamlanmış değil, Kaddafi sonrası aşiretler arası çatışmalar var, asayiş, emniyet, güvenlik gibi en hassas kurumlar bile henüz kurulamamış.

Mısır'da Mübarek'in devrilişinin ikinci yıl dönümü geride kaldı. Aradan geçen 2 yılda Ortadoğu'daki manzara hiç de iç açıcı değil. Seçimle işbaşına gelen Müslüman Kardeşler, silahla ülke yöneten diktatörlerle eş tutuluyor.

Şunun altını çizmekte fayda var. Bu ülkelerin hepsi diktatörlerden kurtulduk diye sevindi. Sonra sandığa gitti. Sandıkta amaç halkın iradesini iktidara getirmekti. Halklar, Müslüman Kardeşler ekolünün temsilcilerini seçti çünkü bu ülkelerin tamamında taban bu ekolden yanaydı. Ve bu ekol yıllardır yasaklıydı. Yasak kalkınca adamlar seçimleri kazanıp, iktidar oldu.

Bugünkü manzaraya bakınca sormamak elde değil. O halde neden diktatörleri devirdiniz? Devirdikten sonra neden seçim yaptınız? Ya da madem yine ayaklanacaktınız neden Müslüman Kardeşleri seçtiniz?

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Diktatörler mi Müslüman Kadeşler mi?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN