Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyayı şoke eden istifa

1.2 milyarlık Katolik dünyasının ruhani lideri 'in ilerleyen yaşını gerekçe göstererek görevinden istifa edeceğini açıklaması soğuk duş etkisi yarattı

Giriş Tarihi: 12.2.2013
Dünya genelindeki 1.2 milyarlık Katolik dünyasının ruhani lideri olan , dün toplanan Kardinaller Kurulu'nda Latince yaptığı açıklamada Papalık görevini bırakma kararını açıkladı. Papa'nın, Katolik dünyası ve uluslararası kamuoyunu şaşkına çeviren kararında "Tanrı'nın önünde defalarca vicdan muhasebesi yaptım, ilerleyen yaşım nedeniyle günümüzde bu görevi yerine getirmeye uygun olmadığıma kani oldum. Görevimin ruhani özü nedeniyle sadece iş ve sözle değil, acı çekerek ve dua ederek de yerine getirilmesi gerektiğine inanıyorum" dedi.

ÖLÜMCÜL HASTALIK ŞÜPHESİ
Bugün 85 yaşında olan Papa 16'ncı Benedict'in sağlık koşullarının iyi olmadığı ve görevine devamına engel olduğu Vatikan'a yakın çevrelerde en çok konuşulan konulardan biri. 265'inci Papa olan Benedict'in gerek geçtiğimiz Noel'de ve daha sonraki dini merasimlerde son derece yorgun görüntüsü, bu dedikoduları daha da körüklemişti. San Pietro katedralindeki törenlerde yürüyemeyen ve "Papa Mobile" adlı Mercedes'in hediye ettiği araçla hareket eden, daima yardımcılarına ihtiyaç duyan Papa, bir gün istifa edebileceğinden daha önce de bahsetmişti. Papa, Peter Seewald ile mülakat şeklinde yaptığı "Dünyanın Işığı" adlı kitabında bu konuya değinerek, "fiziken, aklen ve ruhen görevini yerine getirmeye muktedir olmadığına ikna olduğu" takdirde istifa edebileceğini duyurmuş ve o zamanda şaşkınlık yaratmıştı. İnternette dolaşan Papa'nın lösemi hastalığına yakalandığı söylentileri resmi bir teyit bulmadıysa da, yorgun ve halsiz görüntüsü ile Papa Vatikan'daki çetin iktidar kavgalarına göğüs geremediği imajını verdi. Vatikan'dan sızan haberler Papa'nın çaresi olmayan bir hastalıktan mustarip olduğu kuşkularını artırdı. Vatikan sözcüsü Federico Lombardi Papa'nın istifa kararının kendilerini de şaşkınlık içinde bıraktığını söyledi. Papa 16'ncı Benedict'in 89 yaşındaki ağabeyi Georg Ratzinger ise doktorunun Papa'ya "Artık Atlantik ötesi seyahatlere çıkmaması" tavsiyesinde bulunduğunu ve Papa'nın görevi bırakmayı aylardır düşündüğünü söyledi.

YENİ PAPA NASIL SEÇİLECEK?

Papa'nın istifası 28 Şubat'tan sonra geçerli olacak. Papa 16'ncı Benedict 20.02'de Papa'ların yazlığı Castel Gandolfo'ya giderek Vatikan'daki Manastır rahibelerinin rezidansına yerleşecek. Yeni Papa'nın seçileceği 1 Mart tarihindeki toplantı için 120 kardinale davet gönderilecek. 80 yaşın altındaki kardinallerin katılımıyla 4 gün devam edecek toplantının sonunda yeni papa seçilecek. Katolik dünyası bu durumda yeni Papa'sına Paskalya'da kavuşacak. Papa'nın sürpriz istifasının ardından gözler Vatikan'a çevrildi. İstifa geleneğinin çok nadir görüldüğü Vatikan'da en son istifa 1415'te gerçekleşmişti. Üç kardinal arasında yaşanan güç çekişmesi nedeniyle Papa 12'nci Gregory istifa etmişti. Vatikan'ın 2 bin yıllık tarihinde birkaç kez Papa istifası yaşandı. Daha önce Clemente I, Ponziano, Silverio, Benedetto IX, Celestino V ve Gregorio XII de istifa etmişti. 16'ncı Benedict ile istifa eden Papa sayısı sekiz oldu.

HERKES KARARA SAYGI DUYDU
ABD: Başkan Barack Obama, "Tüm Amerikalılar adına Michelle ve ben, Papa cenapları 16. Benedict'e dualarımızı ve takdirlerimizi iletiyoruz'' ifadesini kullandı.
ALMANYA: Başbakan Angela Merkel, Almanya doğumlu Papa'nın aldığı bu zor karara saygı duyduğunu belirtti.
İNGİLTERE: Başbakan David Cameron "Papa, İngilizlerin Vatikan'la ilişkilerinin kuvvetlenmesi için yorulmadan çalıştı" ifadesini kullandı.
İTALYA: Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano "Son zamanlarda zorluk yaşıyordu. Çok cesaretli bir karar" dedi.
FRANSA: Cumhurbaşkanı François Hollande, karara derinden saygı duymaktan başka yapacak şey olmadığını söyledi. Vatikan Büyükelçisi Prof. Dr. Kenan Gürsoy da "Türkiye'nin AB'ye girişi sürecine karşı koymayan bir Papa idi" dedi.

EN GÜÇLÜ ADAY SİYAHİ KARDİNAL
Papa'nın yerine en güçlü aday olarak Ganalı Kardinal Peter Kodwo Turkson (64) gösteriliyor. Seçilirse Vatikan'ın ilk siyahi Papa'sı unvanını ele geçirecek olan Turkson, halen Vatikan Adalet Bakanı. Kardinal Marc Ouellet ile Kardinal Francis Arinze ise Turkson'un ardından gelen en güçlü adaylar. Kumar siteleri ise yeni Papa için bahisleri açtı.

7 TEPELİ ŞEHİR KEHANETİ
Turkson'ın papalık koltuğuna oturma ihtimalinin yüksek olması akıllara, 1595'te Benedict'in, tarihçi Arnold de Wyon tarafından yayınlanan "Papalar Kehaneti"ni getirdi. Aziz Malachy'e ithaf edilen ve Latince 112 isimden oluşan bu kehanet listesi Papa İkinci Celestine'le başlıyor ve Papa 16'ncı Benedict'in halefi "Romalı Peter"la sona eriyor. Kehanete göre "Romalı Peter"ın papalık koltuğuna oturması "yedi tepeli şehrin" yıkımıyla sonuçlanacak. Birçok yorumcu ifadenin Roma'ya gönderme olduğuna inanıyor. Ancak İstanbul'un da "yedi tepeli şehir" olarak bilinmesi ve bir zamanlar Doğu Roma İmparatorluğu'nun kalbi olması nedeniyle kehanetin İstanbul'a gönderme yaptığını öne sürenler de var.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünyayı şoke eden istifa
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN