Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İran'dan 50 bin asker

İran ve Hizbullah'ın, Esad'ın düşmesi durumunda Suriye'deki savaşı sürdürmek için 50 bin militandan oluşan bir şebekeyi devreye sokmaya başladığı bildirildi. Muhaliflerin ülkedeki ilerlemesi ise sürüyor

Giriş Tarihi: 12.2.2013
Suriye'de Beşar Esad yönetiminin devrileceğini artık kabullenen İran ve Hizbullah'ın, Esad sonrası dönemde savaşı sürdürecek 50 bin kişilik bir militan ordusunu Suriye'ye yerleştirmeye başladığı iddia edildi. Washington Post gazetesinin haberine göre, Esad saflarında uzun süredir savaşan bu militanlar, Baas rejimi devrildikten sonra da Suriye içindeki karşı direnişin örgütlenmesine hizmet edecek. Militan ordusunun ana görevi ülke içindeki Şiileri ve İran'ın menfaatlerini korumak olacak. Washington Post'a konuşan Obama yönetiminden üst düzey bir yetkili, bunun büyük bir bölgesel operasyon olduğunu kaydederek, "Görünen amaç, Suriye rejimini desteklemek. Ancak İran'ın için çok daha önemli olan, Esad'ın ardından ülkede hâlâ güvenebileceği bir güç bulundurmak" ifadelerini kullandı.

ESAD MEYDAN OKUDU

Gazete, ABD yönetiminin Suriyeli Alevi ve Nusayrileri rejimin safından ayrılmaya ikna çabalarının başarısızlığa uğradığını da ifade ederek, Esad rejiminin dini azınlıklar arasında hâlâ çok güçlü bir tabana sahip olduğunu yazdı. Öte yandan, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, başında bulunduğu rejimin dış baskılara ve tuzaklara direnmeye devam edeceğini vurguladı. Dün Şam'da Ürdünlü bir heyeti kabul eden Esad, ülkesindeki son gelişmeler hakkında da açıklama yaptı. Esad "Suriye iki yıldır kendisine karşı kurulan bütün tuzaklara direnmeyi başardı. Bundan sonra da sadece Suriye'yi değil, bütün Arapları hedef alan saldırılara karşı koyacaktır" şeklinde konuştu.

MUHALİFLER BİRBİRİNE DÜŞTÜ
Halep ve çevresini elinde bulunduran El Kaide bağlantılı Nusra Cephesi ile yerel muhalif güçlerin arasında ciddi gerginliklerin yaşandığı açıklandı. Fransız haber ajansı AFP'nin bildirdiğine göre, küfreden bir kişiyi mahkemede yargılamak isteyen Nusra Cephesi'ne tepki gösteren muhalifler, Nusra mensubu Selefi bir komutanı kaçırarak günlerce alıkoydu ve sakallarını tıraş etti. Olayda silahlı çatışmanın kıyısından dönüldüğü kaydedildi.

FIRAT BARAJI MUHALİFLERİN KONTROLÜ ALTINDA
Suriyeli muhalif savaşçıların, ülkenin en büyük enerji kaynaklarından biri olan Fırat Barajı'nın kontrolünü sağladıkları bildirildi. Merkezi Londra'da bulunan Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü'nden yapılan açıklamaya göre, muhalifler Rakka'daki barajın giriş ve çıkışlarını tuttu, ancak bombalı saldırı ihtimaline karşı içeri henüz girmedi. Nusra Cephesi'nin ise Haseki'de düzenlediği çifte intihar saldırısında 14 istihbarat uzmanı öldü.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İran'dan 50 bin asker
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN