Bosna Hersek'te siyasi kriz

Bosna-Hersek'i oluşturan iki entiteden biri olan Bosna-Hersek Federasyonu hükümeti, Bosna-Hersek Parlamentosu'nu oluşturan iki meclisten biri olan Temsilciler Meclisi'nin 7 saat süren oturumunda güvenoyu alamadı.

Giriş Tarihi: 13.2.2013 20:45
Bosna-Hersek Federasyonu hükümetinin görevden alınması kararını, Sosyal Demokratlar Partisi (SDP), Daha İyi Gelecek İçin İşbirliği (SBBBİH), Hırvat Demokrat Birliği (HDZBİH) ve Hırvat Demokrat Birliği 1990 (HDZ1990) partileri üyesi toplam 58 milletvekili destekledi.

Bosna-Hersek Federasyonu hükümetinin görevden alınması için 2012 yılının Haziran ayında başlatılan ve hükümetin yeniden yapılanmasını amaçlayan sürecin sonuna yaklaşıldı.

Geçen yılın Haziran ayında, SDP'nin Demokratik Eylem Partisi (SDA) ile olan koalisyonu bozarak SBBBİH ile koalisyona geçmesi ile başlayan süreç, Bosna-Hersek'te savaştan sonra yaşanan en büyük hükümet krizine neden olmuştu.

Temsilciler Meclisi'nin onayladığı karar, parlamentoyu oluşturan iki meclisten diğeri olan Milletler Meclisi'nde 15 Şubat'ta görüşülecek. Bosna Hersek Federasyon hükümetinin yeniden yapılanması hakkındaki son kararı, anayasa gereği Bosna-Hersek Federasyonu Başkanı Jivko Budimir verecek.

Bosna-Hersek Anayasası'na göre, hükümetin Bosna-Hersek Federasyon Başkanı'nın imzası olmadan yeniden yapılanması mümkün değil. Jivko Budimir ise daha önce, Bosna-Hersek Federasyonu'nun yeniden yapılanmasına karşı olduğunu, fakat hükümetin kanun ve anayasaya göre yapılanması durumunda çoğunluğa karşı gelmeyeceğini açıklamıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bosna Hersek'te siyasi kriz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN