Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Esad giderse Hizbullah mı devreye girecek?

Giriş Tarihi: 13.2.2013 16:22

İran ve Hizbullah, ikisi de Suriye’de askeri varlığa sahip. Amaç önce Esad’ı korumaktı , sınırdaki hareketliliğin her geçen gün arttığı bu son dönemde ise hedef Esad sonrası Suriye’de yeni bir yapılanma kurmak.

Suriye topraklarında en az 50 bin İran askerinin varlığından söz ediliyor. 3 hafta önce Şam'daki İsrail'in vurduğu tesiste en az 3 bin İran Devrim Muhafızı olduğu iddia edilmişti. Bununla birlikte Lübnan'dan Suriye'ye Esad güçlerinin yanında savaşmak üzere geçen on binlerce Hizbullah üyesinin olduğu da biliniyor.

Son rakamlara göre Hizbullah, Suriye'den çıkardığı 65 bin roket ve füzeyi, sınır köylerinde kurulan evlere yerleştirdi. Bu haberi İsrail gazetesi Ynet yazdı. Lübnan'ın güneyinde yani İsrail sınırındaki 180 köyün silahlandırıldığı iddia edildi. İsrail'e göre Hizbullah, sınırı, Şam'dan sevk edilen füze ve rampalarıyla güçlendirerek, İsrail'e karşı kullanacak.
Hem İran'ın hem de Hizbullah'ın Suriye ve sınırlarındaki askeri hareketliliği, Esad sonrasına hazırlık olarak yorumlanıyor. Eğer rejim düşerse, İran ve Hizbullah Suriye'de Esad'ın boşluğunu doldurmayı planlıyor. Yani İran, Esad gitse bile Suriye rejimini bir süre daha ayakta tutmanın hesabını yapıyor.

Tüm bu planlardan en çok endişelenen ise İsrail. İsrail, Hizbullah lideri Hasan Nasrallah'dan kendilerine yönelik ciddi bir saldırı beklentisinde.

3 hafta önce Şam'daki tesisle, Hizbullah'a silah taşıyan konvoyun Suriye sınırında bombalanmasının ardından bu endişeler iyice arttı.

İsrail'e göre, Nasrallah 2006'daki Hizbullah-İsrail savaşının ardından yeni stratejiler içerisine girdi. Hatta Nasrallah, İsrail politikalarını yakından anlayabilmek için İbranice okumayı bile öğrendi.

Şimdi Hizbullah, Suriye'den getirdiği silahları sınır boylarına yerleştirerek, İsrail üzerinde tehdit oluşturmaya devam ediyor. İsrail'in bahsettiği köylerde evlerin içerisinde füze rampaları kurulduğu iddia ediliyor. İsrail yakın zamanda da Nasrallah'ın, Tel Aviv'e kadar füze gönderebileceği uyarısında bulunuyor. Tüm bu hesaplar üzerine de İsrail Ordusu 3 haftadan bu yana teyakkuz halinde.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Esad giderse Hizbullah mı devreye girecek?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN