Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İsrail Dışişleri'nde koltuk kavgası

İsrail’de koalisyon pazarlığının ilk turu sancılı geçti. Hükümeti kurmakla görevlendirilen Likud lideri Netanyahu, solcu lider Yair Lapid ile yaptığı görüşmeden net bir sonuç alamadı.

Giriş Tarihi: 13.2.2013 16:27
İsrail'de üç prestijli bakanlık var. Dışişleri, Savunma ve Maliye Bakanlıkları. Koalisyon ortağı olanlar bu koltukların peşinde. Netanyahu seçimde büyük sürpriz yaparak 19 sandalye kazanan solcu Yesh Atid Partisinin lideri Yair Lapid'e Savunma veya Maliye Bakanlıklarından birini teklif etti. Ancak Lapid "benim bu konularda tecrübem yok" diyerek iki bakanlığı reddedip yerine Dışişleri Bakanı olmak istediğini söyledi. Ancak Netanyahu, Lapid'e "hayır" yanıtını verdi.

LİEBERMAN: LAPİD KENDİNİ BAŞBAKAN ZANNEDİYOR

Dışişleri Bakanlığı için adı geçen tek lider Lieberman. Seçimden önce hakkında dava açılma kararı nedeniyle görevinden istifa eden Lieberman, yeni hükümette tekrar Dışişleri Bakanlığı koltuğuna oturmak istiyor. Lieberman bu konuda Netanyahu'dan söz aldığını söyleyerek, Yesh Atid Partisi lideri Lapid'i suçladı ve "Lapid kendisini başbakan zannediyor ancak başbakan o değil Netanyahu" dedi.


AŞIRI DİNCİLERİN HAHAMINDAN LAPİD'E ŞOK SUÇLAMA

Yesh Atid Partisi, İsrail'in gündemindeki sıcak tartışma konularında ihtilaflı görüşler savunuyor. Bunlardan biri Filistin'le müzakerelerin yeniden başlatılması ve iki devletli çözüm. Lapid bu taleplerinin yanı sıra İsrail iç gündemini meşgul eden bir diğer tartışmalı konu olan Tevrat okulu öğrencilerinin askere alınması meselesinden de geri adım atmıyor. Yesh Atid Partisi bu görüşünden dolayı aşırı dinci Şas Partisinin ruhani lideri Haham Ovadya Yosef'in hışmına uğradı. Haham, Lapid'i dini okullardan nefret eden sefil ve kötü bir kişi olarak ilan etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsrail Dışişleri'nde koltuk kavgası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN