Karnaval enerjisini pisuvardan alıyor!

Rio Karnavalı'nda aydınlatma ve ses sisteminin elektriği, sokaklardaki portatif pisuvarlardan geliyor. Pisuvardaki dinamo "sıvı akışıyla" harekete geçip, elektrik üretiyor

Giriş Tarihi: 13.2.2013
Dünyanın ilgiyle izlediği Rio Karnavalı resmi olarak cumartesi günü Brezilya'nın Rio de Janeiro kentinde başladı. Ancak bu yıl samba okullarının rekabetinin arkasında yeni bir itici güç var: Sokaklardaki pisuvarlardan üretilen elektrik. Her şey, "Afro-Reggae" adlı bir çevre kuruluşunun girişimiyle bir geri dönüşüm pisuvarının üretilmesiyle başladı. Üretilen dönüşüm aracında, idrarın etkisiyle harekete geçen ve elektrik üreten bir dinamo bulunuyor. Hidroelektrik santrallerinin çalışma prensibiyle aynı şekilde çalışan aracın ürettiği elektrik, bağlı bulunduğu pillere ve depolama ortamlarına aktarılıyor. Henüz deneme aşamasındaki cihazdan elde edilen elektrikle karnaval süresince çevre aydınlatması ve ses sistemlerinin çalıştırıldığı açıklandı. Rio'nun ünlü Ipanema plajında ziyaretçileri eğlendiren müzik de aynı yöntemle çalınıyor. Pisuvarların ürettiği elektrikten arabalarda ve ev aletlerinde de yararlanılması düşünülüyor. Geri dönüşüm pisuvarlarının şimdilik yalnızca erkeklere hizmet verecek şekilde tasarlandığı kaydediliyor.

KARNAVAL ARACI ALEV ALDI: 4 ÖLÜ
SANTOS kentinde bir karnaval aracının alev alması sonucu 4 kişinin öldüğü, 5 kişinin yaralandığı bildirildi. İtfaiye görevlileri, gösteri aracının, Sangue Jovem samba okulunun geçişinin ardından yanmaya başladığını, aracı çeken 3 kişiyle izleyicilerden 1 kişinin alevlerden kurtarılamadığını söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karnaval enerjisini pisuvardan alıyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN