Osmanlı mezarlığını bastılar

Giriş Tarihi: 14.2.2013 13:40

Kudüs'teki tarihi Osmanlı mezarlığı Yahudi yerleşimcilerin saldırısına uğradı. K

Kudüs'ün merkezindeki Mamilya mezarlığı olarak bilinen ve mezar taşlarının çoğu tahrip edilerek büyük bir bölümünün üzerine İsrail yönetimi tarafından, "Hoşgörü" adı verilen bir müze inşa edilen tarihi kabristan, yahudi yerleşimciler tarafından basıldı. Sabaha karşı mezarlığa girdikleri tahmin edilen saldırganların, mezar taşlarına siyah renkli sprey boyalarla siyon yıldızları çizip, Hz. Muhammed'e hakaret içeren sloganlar yazdıkları görüldü. Filistinliler eylemin kendilerine "Fiyat Etiketi" adı veren aşırı dinci yahudi yerleşimcilerin gerçekleştirdiğini iddia ederken, İsrail polisi olayla ilgili soruşturma başlattı. Saldırının ardından mezarlığa giren Filistinli yetkililer, mezar taşlarındaki sprey boyaları, tazyikli su sıkarak silmeye çalıştı.

KUDÜS'TEKİ OSMANLI MEZARLIĞI ZATEN HARABEYE DÖNMÜŞTÜ

2002 yılında Yahudi asıllı Amerikalı mimar Frank O. Gehry'nin projesini hazırladığı ve İsrail yönetiminin onayı ile 2004 yılında inşasına başlanan 200 milyon dolar bütçeli sözde 'hoşgörü müzesi' adı verilen inşaat, aralarında Hazreti Peygamber'in yüz yüze görüştüğü dostları yani sahabelerin yanı sıra onlarca Osmanlı şehidinin mezarının bulunduğu bir Müslüman mezarlığının tam üzerine yapılıyor.

Kutsal mekana 2004 yılında ilk kazmayı vuran İsrail bir süre sonra mezarlıkta yatan şehitlerden bazılarının yakınlarının açtığı dava sonucu inşaatı yarıda durdurmak zorunda kaldı. Mahkemesi halen devam eden inşaat yarım bırakılırken, İsrail tahrip olan mezarlığa Müslümanların girişini yasakladı. Mezar taşlarının hemen hemen tamamının kırıldığı kutsal mekan bakımsızlıktan çürümeye terk edilirken, yapılan onca girişime rağmen kutsal mekanın bakımına izin verilmedi. Filistin'de görüştüğümüz çok sayıda din adamı ve duyarlı Müslüman defalarca bakım yapmak için mezarlığa girmeye çalıştıklarını ancak her seferinde İsrail askerleri tarafından engellendiklerini söyledi.

Kudüs'ün merkezindeki mezarlık önce İsrailli sarhoş ve serserilerinin barınağı haline geldi. Kırık mezar taşları yerinden söküldü, mezarlar tahrip edildi bunlar yetmiyormuş gibi bir de kutsal mekanda içki içilip, mezarlık boş içki şişeleri, bira kutuları ve çöplerle dolduruldu.
Sineklerin cirit attığı mezarlıkta bulunan Musa Çelebi'ye ait türbenin kapısı kırılmış ve kırık kapının üzerine beton dökülmüştü. Türbenin içine ise mezarlıktan sökülen mezar taşları konmuştu.

Şu an Mamilla mezarlığının bulunduğu alandan son olarak 15 müslümanın daha kemikleri çıkarıldı. Mezarlar yıkıldı. Hoşgörü müzesinin inşaatı ise devam ediyor.

200 MEZAR DAHA YERLE BİR EDİLDİ


İsrail'e ait buldozerlerin, Batı Kudüs'te eski bir Müslüman mezarlığında 12'inci yüzyıldan kalma 200'e yakın mezarı yıktığı bildirildi.

İsrail'deki İslam hareketine bağlı olan El Aksa Vakfının yetkililerinden Mahmut Abu Atta, gazetecilere yaptığı açıklamada, Kudüs belediyesinin emri üzerine, dün akşam geç saatlerde, İsrail'e ait buldozerlerin Kudüs'ün Yahudi bölgesinde bulunan eski Müslüman mezarlığına girerek, 12'inci yüzyıldan kalma ve yakın tarihte yenilenmiş 200'e yakın mezarı yıktığını söyledi.

Atta, yıkım işleminin kesintisiz yapılabilmesi için bir mahkemenin iznini alan İsrailliler'in, bugün de mezarları yok etme işlemini sürdürdüklerini belirtti.

Kudüs belediyesinin sözcüsüne ulaşmadıklarını dile getiren Atta, polisin olayı soruşturacağını ifade ettiğini bildirdi.

Ma'man Allah veya Mamilla olarak bilinen mezarda çok sayıda Sufi Ermişin mezarı bulunuyor.

Eski kaçak Nazi savaş suçlularını yakalatıp yargıya çıkartan Simon Wiesenthal Merkezi ise mezarlığın bulunduğu arsaya bir hoşgörü müzesi inşa etmek istiyor.

İsrail yüksek mahkemesi, 5 yıl önce bölgede başlatılan bayındırlık çalışmalarına ilk önce ara verilmesini kararlaştırmış, mezarlığın bulunduğu arsanın başka bir bölümünde otopark bulunduğu gerekçesiyle çalışmaların yeniden başlaması için yeşil ışık yakmıştı.

Eski mezarların yok edilme olayı İsrail'deki Araplarda infial ve ülkedeki kamuoyunun bir bölümünde de rahatsızlık yaratığı belirtildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Osmanlı mezarlığını bastılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN